Niby SpaceX jest taki tani…

SpaceX może i oferuje niezwykle atrakcyjne ceny startów, jednak to ESA/Arianespace zbierają najwięcej zamówień na wystrzeliwanie satelitów. Jak informuje SpaceNews, w zeszłym roku Arianespace wygrała 14 kontraktów na wystrzelenie satelitów. SpaceX zdobył tylko 9 kontraktów w zeszłym roku, ILS (Proton) jeden i ULA jeden. Jednak z tych 14’stu, dwa są na wystrzelenie europejskich satelitów meteorologicznych = trudno je nazwać komercyjnymi. 
Poza tymi 14’stoma (dwunastoma?) kontraktami, Ariansepace dostała kontrakt na wystrzelenie 21 rakiet Soyuz w celu zbudowania konstelacji satelitów OneWeb. Oraz cztery na rakiety Vega. Łączna wartość wszystkich kontraktów to $2.75MM, z czego 35% to Ariane V a reszta Vega i Soyuz (na ten ostatni przypada ponad $1MM).
Jak widać właściciele satelitów nie zawsze kierują się tylko ceną startu, w wielu wypadkach ważne jest także bezpieczeństwo rakiety oraz możliwość zagwarantowania terminu lotu. Satelita na ziemi czekający latami na wystrzelenie to olbrzymie straty. Dlatego wiele firm nie chce się zgodzić na warunki SpaceX. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: