Niebo zamarza

Pojawiły się informacje że Amazon jest w zaawansowanym stadium negocjacji zakupu wielu lotów Falcona Heavy i Starship by zbudować swoją konstelację Kuiper.

Amazon musi wysłać na orbitę ponad 1800 swoich satelitów do końca 2026 albo straci licencję na zakres częstotliwości jaki dostał od FCC. Do tego następne 1800 musi się znaleźć na orbicie do 2029 roku. Tego się nie da obsłużyć Vulcanem, New Glenn i Ariane 6. Satelity Kuiper są duże i ciężkie co powoduje że nawet F9 SpaceX jest za mały do ich wynoszenia.

Spodziewam się że SpaceX nie odmówi – po pierwsze dlatego że odmowa mogła by być zaskarżona do sądu jako proba monopolu a po drugie tak duży zastrzyk pieniędzy pozwoli firmie na przyspieszenie prac nad innymi wariantami Starship.

Najbardziej mi żal Blue Origin, bo to dowód na to że firma zupełnie nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Można założyć że oryginalny plan Kuiper zakładał Blue Origin jako wyłącznego dostawcę lotów. Jednak nieustanne opóźnienia New Glenn spowodowały konieczność zakupu lotów Atlas V, Vulcan i Ariane 6 które i tak są kroplą w morzu potrzeb Amazona. W sumie ciekawe co będzie dalej z firmą jeżeli Amazon podpisze wielki kontrakt ze SpaceX?

Marek Cyzio Opublikowane przez: