Niepokojąca cisza przed jutrzejszym startem

Zwykle na dzień przed startem pojawiają się raporty o tym jakie to drogi w KSC zostaną zamknięte itp. A dziś kompletna cisza. Trudno powiedzieć czy to wynik jakichś zaniedbań plotkujących, czy raczej powodem jest to że jutro nie będzie startu. Jednak SpaceX by chyba już poinformował ze nie lecą, prawda? Fotografowie mieli podobno dziś czas na zresetowanie zdalnych aparatów fotograficznych, Dragon podobno też dostał wszystko co tam w ostatniej chwili muszą załadować.

Wszystko okaże się jutro. Nie pojawiły się niestety żadne plotki o tym co było przyczyną i jak poważne było zanieczyszczenie zbiornika paliwa drugiego stopnia. Można jednak założyć że nie było ono poważne jeżeli start jest planowany na jutro. Podejrzewa się że SpaceX regularnie pobiera próbki paliwa ze zbiorników i poddaje je różnorakim badaniom. I że właśnie takie badanie już po teście statycznym wykazało istnienie czegoś czego nie powinno być. Można założyć ze całe paliwo zostało albo dokładnie przefiltrowane albo odrzucone i zastąpione nowym – nie wiem czy na LC-40 znajduje się instalacja do filtrowania paliwa. Można także podejrzewać ze ilość zawiesin była na tyle niska że nie było potrzebne czyszczenie zbiornika paliwa drugiego stopnia – taka operacja wymagała by prawie na pewno rozmontowania rakiety – zbiornik kerozyny znajduje się pomiędzy silnikiem i zbiornikiem ciekłego tlenu i dostęp do niego jest utrudniony – czyszczenie wymagało by demontażu silnika. Także płukanie w czasie gdy rakieta leży jest niemożliwe. Myślę że po prostu założono że wystarczająco dużo zanieczyszczeń wróciło z paliwem a to co się osadziło na ściankach zbiornika nie jest groźne. Jutro się okaże czy ta analiza była trafna.

Prognoza pogody na jutro jest idealna – jest 90% szans na to że pogoda nie będzie przeszkadzała. Jednak niebo jutro będzie zachmurzone i szanse na ładne zdjęcia są niewielkie. Dziś rano była piękna pogoda ale po południu nasunął się jakiś front atmosferyczny i pojawiły się chmury. Za to ma być cieplej – rano ma być około 20C. Czapka i rękawiczki niepotrzebne.

Marek Cyzio Opublikowane przez: