Nowy Hangar w Area 51

Jak informuje blog FoxtrotAlpha, w Area 51 budowany jest nowy, olbrzymi hangar. Zdjęcia można zobaczyć na TerraServer. Hangar jest daleko od reszty bazy i blisko pasa startowego. Hangar jest spory – ma około 70×70 metrów – na luzie zmieści samolot rozmiarów B-2B. Jako że Next Generation Bomber (znany także jako LRS-B) jest już dawno zaprojektowany i lata, oznacza to że planowane są prace nad czymś nowym i dużym – pewnie następcą B-2B. Najwyższy czas, w końcu B2-B został zaprojektowany w latach 70’tych i 80’tych – od tego czasu technologia poszła daleko do przodu.

W ramach spekulacji (proszę nie brać ich na poważnie) uważam że następca B2-B będzie naddźwiękowy i to „porządnie” naddźwiękowy (MACH 5+). Trudny do wykrycia samolot poruszający się z prędkością MACH 5+ byłby praktycznie nie do zestrzelenia dla obecnych systemów obrony przeciwlotniczej. Oczywiście zachodzi pytanie czy technologicznie jest możliwe zbudowanie czegoś takiego, ale czytelnicy pewnie pamiętają post o SR-72 oraz o Aurorze.

P.S. LRS-B nie jest następcą B2-B, do ataku na „zaawansowanego technologicznie” przeciwnika nadal potrzebne są oba samoloty – B2-B do neutralizacji kluczowych celów w pierwszych godzinach uderzenia i LRS-B do dalszych działań.

Marek Cyzio Opublikowane przez: