Nowy, tani samolot wojskowy z USA

Wiem że to żadna wielka nowość jako że prace nad tym samolotem są prowadzone od kilku lat, ale po pierwsze nic o nim jeszcze nie pisałem, po drugie to bardzo ciekawy samolot a po trzecie wygląda na to że znalazł się pierwszy klient.

Chodzi oczywiście o Textron Scorpion – samolot zaprojektowany dla krajów, które nie mają pieniędzy na utrzymywanie samolotów 4 i 5 generacji. Textron Scorpion jest bardzo interesującym pomysłem – godzina lotu nim kosztuje około $3K. Dla porównania – godzina lotu nowoczesnego samolotu 4 generacji kosztuje około $15K. Także cena tego samolotu jest niewielka – wraz z silnikami i całym osprzętem naziemnym, samolot kosztuje jedynie $20M.

Pomimo swojej niskiej ceny, Scorpion jest bardzo przyzwoitym samolotem – zbudowany jest z kompozytów, ma dwa silniki, kokpit dla dwóch osób, może być wyposażony w całą gamę pocisków powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Może także być wyposażony we wszelkie nowoczesne systemy zwiadowcze – radary, LIDAR, czujniki optyczne itp. Jest idealnym samolotem do asymetrycznych konfliktów – walk z terrorystami, gangami narkotykowymi itp.

I wygląda na to że są na niego w końcu klienci – Nigeria planuje zakup większej ilości tych samolotów, Zjednoczone Emiraty Arabskie także są zainteresowane. Ale największym sukcesem było by wygranie kontraktu US Air Force na samolot treningowy (tzw. T-X). USAF ma zamiar zakupić do tysiąca nowych samolotów treningowych w celu zastąpienia antycznych już T-38 Talon i Scorpion jest jednym z rozważanych kandydatów.

Marek Cyzio Opublikowane przez: