Olbrzymia zmiana SLS’a

NASA planuje wielką zmianę w rakiecie SLS Block 1B. EUS będzie mogła wziąć na pokład kilka więcej cubesats. SLS Block 1 (czyli Artemis 1,2,3) może wziąć na pokład do 13 cubesats o rozmiarach 6U. EUS będzie miał mocowanie do 15 cubesats w rozmiarach 6U. 12U i 27U. Dla wyjaśnienia – 1U to 10 cm x 10 cm x 11.35 cm i około 1.3 kg.

Nie podano ile miliardów dolarów ekstra będzie kosztowała ta modyfikacja, ale można spokojnie założyć że nie będzie ona tania. Artemis 5 jest super optymistycznie planowany na 2029 rok. Artemis 4 (dziewiczy lot SLS 1B) nie będzie miał na pokładzie żadnych CubeSats.

Artemis 2 – nie wiadomo czy będą jakieś CubeSats, z uwagi na trajektorię ICPS – jeżeli by takowe załadowano na pokład, to będą one musiały mieć raczej spore możliwości manewrowe – będą miały mniej niż 8 godzin na zmodyfikowanie swojej trajektorii lotu tak by nie wpaść w atmosferę Ziemi. W przypadku Artemis 3 ten problem nie istnieje i pewnie kilka CubeSats poleci z tą misją.

Jestem zachwycony postępami jakie NASA robi. Zwiększenie ilości CubeSats z 13 na 15 to wielka zmiana która będzie wręcz rewolucją. Tak, jestem sarkastyczny dziś….

Marek Cyzio Opublikowane przez: