Piątek i żadnych informacji o awarii F9/CRS-7

F9/CRS-7 jeszcze przed wypadkiem – zdjęcie własne
I co? Mamy już dwa tygodnie od czasu kiedy Musk powiedział że są blisko znalezienia przyczyny awarii i nie ma oficjalnego komunikatu. Ale na moim ulubionym forum wypowiedział się pracownik SpaceX. I powiedział że plotki o tym że F9 zacznie latać jeszcze w lecie tego roku są zbyt optymistyczne, ale są pewni że wrócą do latania jeszcze w tym roku i wygląda na to że będzie to na jesieni. Powiedział także że plotki o tym co spowodowało awarię są zgodne z wynikami śledztwa, ale nadal nie ma „smoking gun” – raczej ze wszystkich możliwych powodów awarii ten najbardziej (choć nie całkowicie!) pasuje do danych pomiarowych. Dodatkowo wyniki testów zniszczeniowych wykonanych przez NASA wskazują na potencjalną możliwość takiej awarii. 

Edycjadziś po południu Elon Musk poinformuje o stanie śledztwa. 

Edycja 2 – okazuje się że informacje o tym co się stało zostaną dostarczone dziś do kluczowych klientów, natomiast my zostaniemy poinformowani o przyczynach dopiero w poniedziałek w samo południe czasu Kalifornijskiego. 

Dla czytelników którzy zachodzą w głowę co mogło być przyczyną tej awarii wstawiam „zupełnie nie związane z tematem” zdjęcie wnętrza zbiornika drugiego stopnia Falcona 9 znalezione tutaj. Warto się przyjrzeć temu zbiornikowi – nie ma w nim zamontowanych jeszcze butli z gazowym helem (pewnie zostaną zamontowane w następnym etapie produkcji), za to zamontowane są różne pręty i wsporniki na których mocowana jest taka butla. Warto także porównać je z drugim zdjęciem, które pokazuje zbiornik w czasie lotu CRS-6 – na nim butle są już zamontowane.  Zamontowane są także kawałki czegoś, co zabezpiecza ciekły tlen przed chlustaniem (slosh). Taka ciekawostka…
Marek Cyzio Opublikowane przez: