Piątkowy start Atlasa V z Kalifornii

Fajnie zrobiony filmik od ULA. Atlas V wyniósł na orbitę hiper-tajnego satelitę znanego tylko pod kryptonimem NROL-35. Tajemniczy satelita poleciał na dość nietypowej rakiecie – Atlasie V w konfiguracji 541 – z czterema dodatkowymi rakietami na paliwo stałe.

NROL-35 był najprawdopodobniej nowym satelitą z serii Trumphet – lata on na orbicie Molniya i nasłuchuje. Dla nie wiedzących co to jest orbita Molniya – jest to bardzo interesująca orbita pozwalająca satelicie na spędzanie dłuższej ilości czasu nad niewielkim obszarem północnej półkuli. Orbitę tą wyliczyli Rosjanie w czasie zimnej wojny dla swoich satelitów szpiegowskich. W ten sposób satelity mogły spędzać znaczącą część czasu nad terytorium USA. Rosja używała i używa tej orbity także dla satelitów komunikacyjnych – satelity znajdujące się na orbicie geostacjonarnej nie są za dobre do komunikacji z północną częścią Rosji.

Nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie będzie latał NROL-35 ale można założyć że jego celem są najprawdopodobniej Chiny i nasłuchiwanie co tam się dzieje.

Marek Cyzio Opublikowane przez: