Podobno?

Pojawiła się nie potwierdzona teoria że SpaceX planuje kompletnie przeprojektować platformę dla Starship na LC-39A. Podobno prysznic jaki zbudowali w Boca Chica jest nietrwały i będzie wymagał wymian co kilka lotów i dlatego SpaceX w końcu przestanie eksperymentować i zbuduje platformę tak jak to się dotąd robiło – z bardziej normalnym flame trench.

Jak na razie usunięto dwie nogi. Trudno powiedzieć czy to wystarczy czy wymagana będzie kompletna demolka i odbudowanie tego od nowa. Jedno jest pewne – szanse na start Starship z KSC w tym roku są zerowe.

W międzyczasie w Boca Chica pojawiły się elementy nowego systemu odprowadzania spalin:

Oczywiście SpaceX nie jest w stanie zrobić czegoś tak jak to do tej pory robiono i co działa relatywnie niezawodnie i musi być jakieś nowe rozwiązanie. Tym razem wygląda że będzie to chłodzony wodą zmieniacz kierunku gazów wylotowych ale dość nietypowy. Normalnie woda jest wstrzykiwana w dużych ilościach na szczycie – po to by zmniejszyć temperaturę gazów do poziomu który jest wystarczający by znajdujące się poniżej płytki ceramiczne się nie stopiły. Tutaj wydaje się że może nie być wcale płytek a jedynie ciśnienie wody będzie chroniło stalową konstrukcję przed roztopieniem się. Ciekawe co na to USF&WS? W końcu rozpryskiwanie na wszystkie strony wody za pomocą poprzedniego prysznica było problemem a tu nagle zamiast rozpryskiwania po równo na wszystkie strony będziemy mieli znacznie silniejszy strumień zanieczyszczonej pary wodnej w jednym kierunku. Można założyć że SpaceX nie skieruje go na własne zbiorniki ale w stronę rezerwatu. Tak, takie samo rozwiązanie działa w KSC i CCSFS a co gorsza używane jest do znacznie bardziej paskudzących rakiet z silnikami na paliwo stałe i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Więc nie spodziewam się niczego poza następnym, długotrwałym review.

Jestem bardzo ciekaw jak SpaceX docelowo rozwiąże ten problem i czy to nowe rozwiązanie będzie trwałe czy raczej trzeba będzie znowu je zmodyfikować i może nawet użyć sprawdzonych rozwiązań które NASA i ULA używają od kilkudziesięciu lat. Ale na razie wszelkie eksperymenty będą nadal w Boca Chica – ta plątanina rur jest prawdopodobnie do drugiej platformy startowej jaką planuje SpaceX. Platforma w KSC powstanie dopiero jak już skończą się eksperymenty.

Marek Cyzio Opublikowane przez: