Pogoda na Artemis

Jako że mniej niż 72 godziny do startu to można zacząć wróżyć z fusów. Dzisiejsza, poranna kawa pokazała mi (poza informacją o końcu świata w przyszły piątek) że pogoda może być albo piękna albo taka sobie albo okropna. I zgodnie z zasadą wiary we wróżby porównam te przewidywania z faktyczną pogodą w poniedziałek, zauważę że fusy idealnie przewidziały pogodę i zacznę ich używać do przewidywania wszystkiego innego. A potem będę zwalał niepowodzenia na złe palenie kawy, złe jej mielenie i Włochów którzy pewnie dodali jakiejś taniej arabici z Afryki.

A poważnie to naprawdę trudno coś przewidzieć – modele pogodowe są dość zgodne że może rano padać ale będą to raczej izolowane chmury burzowe. Od kilku dni mamy (w końcu!) bardzo letnią pogodę – czyli pada dużo o najdziwniejszych porach dnia i nocy. I ma się to utrzymać przez następne kilka dni. Z 4 różnych modeli pogodowych tylko jeden przewiduje dobrą pogodę w poniedziałek a i to tylko na początku okienka.

Jestem optymistą – okienko jest długie (2 godziny) a izolowane chmury burzowe mogą popsuć pogodę do startu przez najwyżej 20-30 minut.

Większym problemem będą pewnie niesforne lodzie i samoloty – bardzo dużo ludzi planuje oglądać start i prawdopodobieństwo tego że komuś się pomylą granice strefy zabronionej jest spore.

Jednak największe ryzyko odwołania startu jest w systemie dostarczającym i odsysającym wodór. Pomimo wielu lat doświadczenia, NASA miała problemy z szybkozłączkami aż do ostatniego lotu wahadłowca. Te same problemy pojawiły się w czasie WDR SLS’a i istnieje pewna szansa że mogą spowodować odwołanie startu. Okienko jest dość długie, ale jakakolwiek nieszczelność praktycznie gwarantuje że start zostanie odwołany. Mam tylko nadzieję że wykryją ją na tyle wcześnie w odliczaniu że zostanę w domu zamiast pchać się w korki.

Tak pi razy oko szacuję szanse na to że SLS poleci w poniedziałek na porównywalne do wyrzucenia szóstki kostką za pierwszym razem czyli kilkanaście procent.

Radek na FB proponował konkurs, nie mam żadnych nagród ale jak macie ochotę to wpisujcie wasze predykcje na poniedziałek:

– nie poleci bo (pogoda, range, wodór, coś innego)

– wystartuje i bum

– problem z drugim stopnieniem

– dotrze na orbitę

Moja predykcja to nie wystartuje z uwagi na problemy z systemem wodoru.

Marek Cyzio Opublikowane przez: