Połowa grudnia staje się realna

Siatka szpiegowska (forum NasaSpaceFlight oraz grupa SpaceX na Facebooku oraz Reddit /r/SpaceX) potwierdza że pierwszy stopień Falcona 9 v1.1 FT pojawił się w CCAFS. Szanse na grudniowy start rosną! Przed SpaceX jednak nadal są spore wyzwania – nic nie wiadomo o drugim stopniu Falcona 9 v1.1 FT – nie ma ani informacji o tym czy był już przetestowany w McGregor (choć pojawiały się doniesienia o kilku testach silników w ciągu ostatnich paru dni, z czego jeden wyraźnie związany był ze zmianami ciągu – mógł to być albo Raptor albo drugi stopień F9), nie ma też informacji o tym żeby II stopień dotarł do CCAFS. Jako że to drugi stopień był przyczyną tegorocznej awarii, to pewnie firma testuje go bardziej niż dokładnie. 
Przed nami jeszcze test statyczny w CCAFS = ten zwykle odbywa się na kilka dni przed startem, więc nie należy się spodziewać niczego przed pierwszym grudnia.
P.S. Zdjęcie powyżej zrobiłem w tym roku, kiedy to po raz pierwszy (i pewnie ostatni) udało mi się zdobyć przepustkę na najlepsze miejsce do oglądania startów rakiet – Titan III Road.

Edycja – pojawiły się plotki że SpaceX planuje statyczny test silników już w najbliższy wtorek. Jako że cała infrastruktura została silnie zmodyfikowana, taki wczesny test ma sporo sensu – po pierwsze pozwoli na naprawienie wszelkiego rodzaju problemów jakie mogą się pojawić a po drugie można założyć że SpaceX dokona bardzo dokładnej inspekcji silników po tym teście, a ta zajmuje sporo czasu. Druga plotka to to że dziś zostanie ustalona data startu nowego F9 v1.1 FT.

Marek Cyzio Opublikowane przez: