Postęp w złym kierunku

Dziś rano wystartował Soyuz z Progressem M-27M wiozącym zapasy dla ISS. I od razu zaczęły się problemy. Statek kosmiczny nie rozłożył części swoich anten a do tego silniki trzeciego stopnia umieściły go na zupełnie nie planowanej orbicie. Wiadomości o tym co działa a co nie działa są sprzeczne, ale wydaje się że nie ma zupełnie komunikacji z Progressem.

Edycja – Progress zaczął w końcu rozmawiać z ziemią – okazuje się że ma on spore problemy z kontrolą swojej pozycji – statek kręci się wokól własnej osi (1 obrót co 6 sekund). Rosjanie wysłali Progressowi komendę ustabilizowania się, ale na jej efekty musimy poczekać ponad godzinę.

Edycja – zdjęcie Progressa M-27M od producenta:

Edycja – coraz więcej wskazuje na to że statku się nie da uratować. NASA oficjalnie poinformowała że wstrzymano planowanie dokowania z ISS.

Edycja – film pokazujący jak się kręci statek:

Wstrzymano próby ustabilizowania go by nie pogarszać sytuacji. Kontrolerzy podejrzewają że problemem jest komputer sterujący pojazdem i dlatego komendy ustabilizowania go mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Progress wiózł spore zapasy paliwa dla ISS, więc ma go na tyle że teoretycznie mógłby pozostać na orbicie przez kilka miesięcy, albo wybrać się na wycieczkę dookoła Księżyca. Jednak problemem będzie nie paliwo, ale baterie. Z uwagi na to że pojazd się obraca, ogniwa słoneczne produkują mniej energii niż statek zużywa i to tylko kwestia czasu kiedy baterie się wyczerpią i statek będzie skazany na zagładę. Zresztą już jest coś nie tak, bo w czasie ostatniego przelotu nie udało się nawiązać kontaktu.

Edycja – zakończono próby ratowania pojazdu na dziś. Następne próby jutro, ale jest już prawie pewne że do jutra baterie nie wytrzymają = trzeba się przygotować na to że za jakiś czas gdzieś w zupełnie przypadkowym miejscu spadną ludziom na głowę kawałki Progressa. Nie jest on zaprojektowany do przetrwania wejścia w atmosferę, ale część ładunku ma szanse przetrwać i przywalić w coś. Orbita Progressa jest prawie identyczna z ISS.

Edycjalista tego co jest w Progressie – próbowałem przetłumaczyć, ale ciężko mi to idzie:

Całkowita masa paliwa i utleniacza 879 kg
Paliwo 494 kg
System produkcji tlenu:
Tlen 50 kg
Woda utleniona 420 kg
Ładunek:
System odnawiania atmosfery na ISS 13 kg
System oczyszczania wody na ISS 23 kg
Części zapasowe do systemu usuwania śmieci, torebki itp. 215 kg
Zapasy medyczne (lekarstwa, przyrządy) 136 kg
Jedzenie 391 kg
Filtry powietrza itp. 43 kg
Różne kabelki 4 kg
Rożne części zapasowe 12 kg
Aparaty fotograficzne, dokumentacja dla załogi 31 kg
Awaryjne aparaty tlenowe 17 kg
Eksperymenty 32 kg
Części zapasowe 91 kg
BITS2 0,2 kg
Urządzenie MBRL 3 kg
Urządzenie Regulus-OS 17 kg
Narzędzia do napraw 47 kg
Jakieś urządzenia 44 kg
Ciuchy z USA dla Rosjan 116 kg
Ciuchy z USA dla Amerykanów 115 kg
Drobiazgi z ECA 1 kg

Edycja – wygląda na to że Progress się rozpadł na orbicie, U.S. Strategic Command podobno poinformowało o tym że zamiast jednego obiektu, śledzi już dwa w miejscu gdzie był Progress. Miejmy nadzieję że nie eksploduje on – eksplozja pojazdu będącego na tej samej orbicie nie jest groźna dla ISS, jednak może spowodować spore problemy dla innych rakiet.

Edycja – pojawiło się trochę komentarzy na temat obecnej sytuacji. Jeden z nich zauważa że awaria w czasie lotu CRS-7 (i związane z nią długotrwałe śledztwo i opóźnienie CRS-8) mogą spowodować konieczność opuszczenia ISS albo przynajmniej zredukowania załogi. Inny potwierdza że Progress M-27M miał kilka modyfikacji – inną antenę systemu automatycznego dokowania KURS-NA + zmodyfikowaną antenę dla poprzedniego systemu dokowania KURS-A.

Edycja – oba kawałki Progressa wejdą w atmosferę jutro nad ranem zakładając że nie uda się nawiązać łączności z Progressem i nakazać mu zmiany orbity.

Awaria pojedynczego Progressa nie spowoduje jakichś poważniejszych problemów na ISS, jednak nie wiadomo jak długo potrwa śledztwo i kiedy poleci następny. ISS jest uzależniona od Progressów – tylko one są w stanie dostarczyć paliwo dla silników manewrowych stacji i tylko Progress jest w stanie pomóc ISS zwiększyć orbitę. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: