Prężenie mięśni

USA dziś planuje prężenie mięśni w stylu Schwarzenegger’a (musiałem sprawdzić jak się poprawnie pisze jego nazwisko!) – w ramach „testu” zostanie wystrzelony międzykontynentalny pocisk balistyczny, którego głowica ma uderzyć w cel w okolicach atolu Kwajalein (wyspy Marshalla, niedaleko Chin). Oczywiście nie ma to żadnego związku z pogarszającymi się relacjami między USA i Chinami a jest jedynie testem mającym na celu sprawdzenie gotowości operacyjnej pocisków.

LGM-30 Minuteman III to dość antyczna konstrukcja – pierwsze pociski tego typu osiągnęły gotowość bojową w 1970 roku. Miały one zostać zastąpione przez LGM-118A Peacekeeper. Niestety w ramach układu rozbrojeniowego START II wszystkie Peacekeeper’y zostały rozmontowane a ich resztki są używane w rakiecie Minotaur II. W związku z czym Minuteman III jest nadal głównym strategicznym lądowym pociskiem międzykontynentalnym.

LGM-30 Minuteman III jest teoretycznie zdolny do wyniesienia trzech niezależnych głowic nuklearnych, ale w ramach traktatu START II ilość ta została zmniejszona do jednej.

Marek Cyzio Opublikowane przez: