Tym razem nastąpiła jakaś awaria trzeciego stopnia rakiety i meksykański satelita nie dotarł na orbitę. Awaria nastąpiła 498 sekund po starcie. Trzeci stopień wykrył jakąś anomalię i wyłączył silnik. Całość (trzeci stopień + satelita) spadły na ziemię w okolicach miasta
Czyta na Syberii.
Warto dodać że trzecim stopniem Protona jest znany dobrze czytelnikom Briz-M. Satelita MexSat-1 był wyprodukowany przez Boeinga na zlecenie rządu Meksyku i kosztował ponad miliard dolarów. Myślę że po tej awarii stawki ubezpieczenia dla satelitów wynoszonych na orbitę Protonem poszybują w górę i starty staną się droższe niż Ariane V. Na szczęście Meksykanie nie są głupi i drugi, identyczny satelita (nazwany Morelos-3) ma polecieć w kosmos Atlasem V.
Największy problem ma za to firma Inmarsat – tworzy ona nowy system komunikacyjny (GlobalXpress), który wymaga trzech satelitów na orbicie. Dwa już są, a trzeci miał lecieć w lipcu tego roku. Można zapomnieć o tym starcie – Proton będzie uziemiony przez długi czas. Użycie innej rakiety też nie wchodzi w rachubę – ani Ariane, ani SpaceX ani ULA nie mają wolnych slotów ta start aż do 2017 roku.
Małe sprostowanie – trzeci stopień Progressa to nie Briz-M, Briz-M jest czwartym stopniem. Trzeci stopień Progressa napędzany jest parką silników – RD-0212 do napędu i RD-0214 do sterowania (ten ostatni jest czterodyszowy).
Sputnik News sugeruje że awaria nastąpiła w silniku sterującym RD-0214 i była ona identyczna jak w przypadku awarii która uziemiła satelitę Express-AM4R prawie dokładnie rok temu (15 Maja 2014) – wtedy to turbopompa silnika oderwała się od swojego mocowania. Objawy były podobne – stracono telemetrię w czasie działania trzeciego stopnia (tyle że 545 sekund po starcie).
Przerwa w lotach Protona trwała wtedy aż do końca września, ale wygląda na to że zmiany konstrukcyjne jakich wtedy dokonano były niewystarczające.
P.S. To już drugi problem z rosyjskimi rakietami w ciągu 24 godzin – planowane na wczoraj podniesienie orbity ISS nie odbyło się, jako że silniki Progressa poinformowały o jakiejś anomalii.
Edycja – plan lotu dla ciekawskich:
I zdjęcie rakiety:
I film pokazujący jak Proton staje na platformie: