Prywatna stacja kosmiczna już w 2021 roku?

Dziś ciekawostka ze SpaceNews o firmie która wydaje się nie mieć nawet własnej strony internetowej (przynajmniej moje szybkie szukanie jej nie znalazło). Firma nazywa się Axiom Space LLC i jej celem jest wysłanie na ISS prywatnego modułu badawczo-hotelowego. Oczywiście firma ma niezwykle ambitny harmonogram – do końca tego roku ma nadzieję zakończyć projektowanie modułu oraz przejść przez NASA’owski proces sprawdzania bezpieczeństwa, w styczniu przyszłego roku wybrać kontraktora który moduł zbuduje i wysłać go w kosmos w 2020-2021 roku. Jako że obecnie tylko dwie rakiety są w stanie wysłać coś tak dużego – Ariane 5 i Proton (Falcon Heavy początkowo nie będzie miał odpowiednio dużej osłony ładunku), to firma niech się lepiej śpieszy z zamawianiem okienka na lot jeżeli chce coś wysłać w tym terminie. Wiadomo że na pewno nie będzie to moduł Bigelow’a – Micael Suffredini (szef Axiom Space LLC i dawny manager ISS z ramienia NASA) uważa że jeszcze wiele lat zejdzie zanim nadmuchiwane moduły będą rzeczywiście gotowe. Zresztą firma będzie pewnie konkurencją dla Bigelow’a – cele mają takie same (prywatne orbitalne stacje kosmiczne) i poza walką o ten sam kapitał początkowo będą także walczyć o pewien bardzo ograniczony zasób – wolne miejsce do przyczepienia się na ISS.

Docelowo firma marzy o prywatnych stacjach kosmicznych będących następcą ISS. No i oczywiście o pieniądzach od rządu USA na utrzymanie takiej stacji – coś podobnego jak program komercyjnych lotów bezzałogowych i załogowych.

Jestem dość sceptyczny. Z jednej strony firma pewnie nie powinna mieć problemu z zamówieniem tanio modułu opartego o konstrukcję Cygnusa. W sumie to lekko zmodyfikowany Cygnus XL mógłby świetnie sprawować rolę takiego prywatnego pokoju na ISS. I mieści się on w Atlasie V lub na Antaresie = jest czym go wysłać. Z drugiej strony Bigelow jest ostro do przodu w stosunku do tej firmy – BEAM jest już przymocowany do ISS, a Bigelow prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy z NASA na temat przyczepienia B330 w okolicach 2020 roku. Może wtedy nie być miejsca dla modułu firmy Axiom…

Marek Cyzio Opublikowane przez: