em2_changing_the_game_in_energy from General Atomics on Vimeo.
Dzięki użyciu szybkich neutronów możliwe jest użycie zubożonego uranu i toru jako „paliwa” – neutrony bombardując te metale zamieniają je w rozszczepialne izotopy uranu i plutonu i w ten sposób reaktor nie wymaga wymiany paliwa przez 30 lat.
Użycie gazowego helu usuwa dwa poważne mankamenty reaktorów używających wody – po pierwsze nie ma przemiany fazowej ciecz-gaz ograniczając możliwość eksplozji a po drugie nie istnieje ryzyko rozkładu wody na wodór i tlen – eksplozja wodoru była jednym z powodów katastrofy w elektrowni Fukishima. Poza tym dzięki większej temperaturze wzrasta znacząco efektywność przemiany energii cieplnej w mechaniczną – reaktor używa turbiny działającej w cyklu Braytona.
Taki reaktor byłby świetnym źródłem energii nie tylko na Ziemi – marsjańska kolonia wymagać będzie sporych ilości energii elektrycznej a 260 MW reaktor byłby idealnym sposobem zasilania takiej kolonii w energię elektryczną i cieplną. Gdyby udało się rozwiązać problem jego chłodzenia, to reaktor taki mógłby także być świetnym źródłem zasilania do marsjańskiego „pchacza” używającego silników jonowych – NASA szacuje że potrzebne będzie właśnie około 200 MW energii. Reaktor taki zajmuje znacznie mniej miejsca i waży wielokrotnie mniej niż baterie słoneczne produkujące podobną ilość energii.