Raptor

To zdjęcie (znalezione na forum NSF) pokazuje prawdopodobnie budowę stanowiska testowego dla silnika Raptor. Z jednej strony nie ma to sensu jako że przy planowanym dla Raptora ciągu kamienie i ziemia będą leciały na sporą odległość, z drugiej strony różne plotki wskazują na to że jednak taki plan istnieje. Jestem sceptycznie nastawiony do tych rewelacji nawet pomimo tego że plotki pochodzą z potencjalnie bardzo pewnego źródła. Jednak jak do tej pory wszelkie stanowiska testowe silników o podobnym ciągu zawsze były pionowe. Pewnie dlatego by jak najlepiej symulować pozycję w jakiej będzie silnik działał. Na logikę testowanie poziomo jest znacznie prostsze – nie ma problemu z gazami wylotowymi, łatwiej jest zbudować strukturę trzymającą silnik, łatwiejszy jest dostęp do silnika przed i po testach. 
Na zdjęciu widać dwa kriogeniczne zbiorniki zawieszone na wagach (w celu dokładnego pomiaru zużycia paliwa = ISP). Nie jest jasne czy jeden z nich jest na ciekły tlen a drugi na ciekły metan, ale zakładając że to stanowisko dla Raptora, to taki podział miał by sens.
Same „komórki” do testowania są bardzo duże – samochody przy nich wyglądają jak zabawki – wskazuje to na to że są one budowane do testowania czegoś większego niż SuperDraco. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: