Scott Henderson z SpaceX

Pułkownik Scott Henderson przemawia na zebraniu

Byłem wczoraj na comiesięcznym zebraniu woluntariuszy muzeum. Gościem spotkania był pułkownik Scott Henderson – Mission Assurance and Integration Director w SpaceX. Jest on także odpowiedzialny za kontakty z mediami, klientami itp. Pułkownik Henderson spędził 25 lat w USAF i przed przejściem do SpaceX był komendantem  45th Launch Group na Cape.

Pułkownik Scott Henderson
Pułkownik Scott Henderson

Pułkownik Henderson przedstawił historię i plany SpaceX, niestety nie usłyszałem niczego nowego poza informacjami które są publicznie dostępne. No może poza jedną datą – 7 stycznia 2012 – tego dnia SpaceX ma nadzieję wystrzelić Falcona 9 z misją COTS2. Kilka innych, ciekawych informacji:

  • w latach 80’tych USA miało 100% komercyjnego rynku wynoszenia satelitów na orbitę, obecnie jest to 10%
  • SpaceX rozmawia z NASA na temat użycia platformy LC-39A do wystrzeliwania Falcon Heavy – pierwsze starty są planowane już w 2014 roku.
  • Henderson potwierdził że celem Muska jest lot na Marsa i wszystko co SpaceX robi musi być związane z tym celem
  • Henderson potwierdził że SpaceX poważnie pracuje nad adaptacją swoich rakiet do wielokrotnego użycia. Nowy silnik Merlin 1e o większym ciągu pozwoli na dołożenie powłoki ochronnej i większych spadochronów dla pierwszego stopnia. Pierwotnie pierwszy stopień będzie wracał w pobliże Cape i lądował na spadochronach. Docelowo ma on lądować pionowo na platformie. Podobne wymagania stawiane są drugiemu stopniowi (ma także wracać na Cape) i kapsule (lądowania planowane są w wodach Atlantyku niedaleko Cape a w dalszej przyszłości bezpośrednio na platformie). 
Marek Cyzio Opublikowane przez: