SpaceX buduje

(info przekazana przez kolegę piotros) Wygląda na to że SpaceX buduje w Kalifornii na platformie SLC-4B jakąś trochę-tymczasową strukturę – namiot TFS produkowany przez firmę Veldeman Group który dodatkowo (pewnie żeby zwiększyć wysokość) postawiono na standardowych kontenerach. Dzięki temu można szybko obliczyć rozmiary tego namiotu – ma on około 36 metrów na 36 metrów i od 6.5 metra wysokości przy brzegach do 17 metrów wysokości w środku. 
Rozmiary namiotu natychmiast zdradzają jego cel – na pewni nie jest on budowany w celu organizowania w nim następnego ślubu Elona Muska – nie potrzebne były by wtedy te kontenery. Nie jest on także potrzebny dla osłonienia betonu (np. przed słońcem) – z tego samego powodu. Jedynym powodem dla którego potrzebny byłby taki duży namiot jest przechowywanie w nim pierwszych stopni Falcona 9 – namiot bez problemu zmieści trzy takie pierwsze stopnie plus transportery. Tylko po co w Vandenberg, skąd SpaceX strzela bardzo rzadko rakietami miejsce do składowania Falconów 9? Jedyne logiczne rozwiązanie wskazuje na Falcona Heavy, jednak obecnie SpaceX nie ma żadnego klienta na lot tej rakiety z Vandenberg. Więc po co ten namiot? Gdyby planowano przechowywać w nim jednego Falcona 9, to niepotrzebne były by te kontenery – są one potrzebne wyłącznie jeżeli planuje się przechowywać trzy sztuki. A trzy sztuki wskazują na Falcona Heavy. Czyżby SpaceX planował coś, o czym nie wiemy? 
Budowa tego namiotu na SLC-4W pokazuje że SpaceX nie planuje w najbliższym czasie jakichkolwiek lądowań na platformie w Kalifornii. To spory krok do tyłu w stosunku do wcześniejszych zapewnień że Falcon 9 wynoszący na orbitę satelitę JASON-3 będzie lądował na platformie a nie na barce. Budynek jest dość tymczasowy i pewnie jego demontaż nie zajmie dużo czasu, ale jednak samo jego powstanie oznacza że SpaceX nie planuje w najbliższym czasie jakichkolwiek lądowań na platformie. To zła wiadomość…
Edycja – policzyłem, przeliczyłem i mi się już nic nie zgadza. Pierwszy stopień Falcona 9 jest za długi żeby się zmieścić w tym namiocie – ma on prawie 46 metrów długości (wraz z łącznikiem między stopniami). Do tego na zdjęciu widać że namiot jest tak zaprojektowany by w 100% przykryć platformę. Więc może jednak SpaceX chce mieć ją tymczasowo zasłoniętą po to by dokonać na niej instalacji czegoś? Ale co można instalować na platformie przygotowanej do lądowania rakiet? Możliwe że jedynym powodem dla tego namiotu jest jakiś proces utwardzania czy też zabezpieczania betonu przed pękaniem pod wpływem gwałtownych zmian temperatury który SpaceX musi wykonać zanim cokolwiek na tej platformie wyląduje? Zwykły beton ma sporą zawartość wody – pod wpływem ciągu silnika następuje jej gwałtowne gotowanie się co powoduje strzelanie odłamkami betonu na wszystkie strony. Jest kilka sposobów zapobiegania temu, można o nich tutaj przeczytać. Jednym z tych sposobów jest nasączenie wierzchniej warstwy betonu tzw. „płynnym szkłem” (krzemianem sodu). Ale najpierw trzeba dokładnie wysuszyć beton. I pewnie w tym celu jest ten namiot – by dokładnie wysuszyć beton a następnie pokryć go krzemianem sodu. Jako że cały proces musi nastąpić na co najmniej 70 dni przed pierwszym lądowaniem, to oznacza to że pierwsze lądowanie na SLC-4W w Kalifornii odbędzie się nie wcześniej niż w lutym 2016. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: