SpaceX chce się rozwijać w KSC

SpaceX wyraziło zainteresowanie budową zupełnie nowego kompleksu startowego dla Starship / SuperHeavy. Miałby on powstać na miejscu które pierwotnie było planowane dla LC-39C a potem NASA myślała o budowie LC-49 dla zastosowań komercyjnych. Oczywiście do powstania tego kompleksu daleka droga – najpierw trzeba zrobić studium środowiskowe (które właśnie się zaczęło). Dopiero jak studium pokaże że budowa platformy dla Starship jest możliwa (a prawie na pewno pokaże), to SpaceX zdecyduje czy ma ochotę i potrzeby na jej budowę.

Jak już wielokrotnie zwracałem uwagę, Boca Chica ma ograniczony zakres orbit na które można wysłać ładunki – nikt nie pozwoli Starship/SuperHeavy na lot nad Florydą. KSC takiego ograniczenia nie ma – zakres orbit jest znacznie większy. Docelowo SpaceX musi mieć platformę w KSC. Jednocześnie LC-49 będzie miało pewne wspólne problemy co obecna platforma w Boca Chica – zaraz obok jest Merritt Island National Wildlife Refuge i ciągłe zamykanie dostępu do niego spowoduje wiele tarć.

Innym problemem będzie sama budowa – miejsce w którym jest planowane LC-49 to obecnie bagna. Jednak SpaceX ma doświadczenie z budową konstrukcji na bagnach, więc nie powinno być to problemem. Lokalizacja ma także dodatkowe zalety – da się ją „odciąć” od reszty KSC i np. zmienić zasady dostępu – nie wymagać przepustek itp. Przepustki są jedną z największych bolączek SpaceX na obecnych platformach w KSC. Także dojazd jest świetny – nowy most nad laguną (Max Brewer Bridge) pozwala na łatwy transport materiałów. Jest także połączenie kolejowe gdyby SpaceX zdecydował się transportować niektóre materiały koleją.

No i najważniejsze – dla miłośników rakiet ta lokalizacja była by wręcz idealna – dostęp równie dobry jak w Boca Chica, można by obserwować co SpaceX robi.

Edycja – jedna z plotek mówi że SpaceX chciało by nie tylko platformę ale także cała fabrykę Starship zrobić na miejscu LC-49 – taką drugą Starbase ale ulepszoną na podstawie doświadczeń z Boca Chica.

Marek Cyzio Opublikowane przez: