SpaceX na zielonym

Pojawiła się taka niespodziewana wiadomość że zyski ze Starlinków rosną szybciej niż firma tego oczekiwała i SpaceX po raz pierwszy od kilku lat wyszedł na „zielone” – zarabia więcej niż wydaje. W Q1 2023. To niesamowite biorąc pod uwagę olbrzymie inwestycje w Starship i opóźnienia w wysyłaniu na orbitę Starlink V2.

SpaceX zarobił 55 milionów w Q1 2023. Przy obrotach 1.5 miliarda. Firma jest warta co najmniej 150 miliardów dolarów – a przynajmniej po takiej cenie sprzedawała akcje prywatnym inwestorom jakiś czas temu.

W 2022 roku SpaceX wydał 5.2 miliarda dolarów. A zarobił 4.6 miliarda czyli strata była w okolicach 600 milionów. W 2021 strata była znacznie większa – prawie miliard.

SpaceX inwestuje olbrzymie pieniądze w R&D – w zeszłym roku 1.3 miliarda! (dla porównania łączne wydatki na R&D w Polsce są rzędu 8 miliardów dolarów). Firma także kupuje dużo – zakupy nieruchomości i narzędzi kosztowały SpaceX 5.4 miliarda w ciągu ostatnich dwóch lat.

Żeby nie zabrakło gotówki, firma sprzedaje akcje prywatnym inwestorom. 1.5 miliarda w 2021 i dwa miliardy w zeszłym roku.

Jedyna brzydka plama na tych raczej pozytywnych wiadomościach to Bitcoin – SpaceX stracił na nich 373 miliony dolarów w ciągu dwóch ostatnich lat. Firma obecnie nie posiada żadnych bitcoins.

To są olbrzymie kwoty i jak widać Bezos będzie musiał znacząco przyspieszyć pozbywanie się akcji Amazon i inwestowanie w BO jeżeli chce kiedykolwiek dogonić SpaceX.

Marek Cyzio Opublikowane przez: