SpaceX się rozrasta

SpaceX chce wziąć w leasing następny kawałek ziemi w Port Canaveral. Ten nowy kawałek ziemi jest zaraz obok obecnego SpaceHab (tam powstał OctoGrabber i tam podobno SpaceX planuje przechowywać rakiety) – firma planuje zbudowanie na tej ziemi następnego hangaru, troszkę większego od obecnego SpaceHab. 

SpaceX ma poważny problem z przechowywaniem używanych rakiet, a problem ten będzie gwałtownie pogarszał z każdym odzyskanym pierwszym stopniem. Wydaje się ze firma nie przewidziała takiej skuteczności w odzyskiwaniu pierwszych stopni i teraz gorączkowo szuka rozwiązania. Druga możliwość to wolniejsze niż planowano przygotowywanie rakiet do ponownego lotu co powoduje że potrzebna będzie większa liczba pierwszych stopnii w cyrkulacji a to pociąga za sobą potrzebę większej przestrzeni do magazynowania. 

Dodatkowym problemem są nieustanne zmiany w rakietach – każdy pierwszy stopień jest troszkę inny co utrudnia odzysk. A właśnie – jak pojawią się w końcu zdjęcia F9 który leci z IridiumNEXT-2 to przyjrzyjcie się mu dokładnie – rakieta ma pewien bardzo ważny system zdecydowanie przeprojektowany. 

Marek Cyzio Opublikowane przez: