St. Augustine

Korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się wczoraj do St. Augustine. Przede wszystkim po to by zobaczyć wystawę dzieł Picassa, które pożyczyła Hiszpania z okazji odbywających się w tym roku obchodów 500 lecia odkrycia Florydy przez Ponce De Leon. 

Taka mała dygresja – oficjalna wersja historii opowiada że Ponce De Leon wylądował na północ od St. Augustine, ale najnowsze badania historyków pokazują że lądowanie tak naprawdę odbyło się dużo bardziej na południe – cześć historyków wskazuje na okolice Ormond Beach, zaś inni twierdzą że Ponce De Leon wylądował na Melbourne Beach. Każda z tych lokalizacji ma wspólną cechę – na południe od niej istnieje połączenie laguny z oceanem. 
Ale wracając do St. Augustine – uważane jest ono za najstarsze miasto w USA (choć mieszkańcy Charleston, SC mają o tym inną opinię). I w odróżnieniu od wielu innych miejsc w USA, które pomimo swojego znaczenia historycznego popadają w ruinę, St. Augustine jest piękne – jest pięknie odrestaurowane, utrzymane a do tego pomimo bycia atrakcją turystyczną ma nadal „klimat” i wiele spokojnych zaułków gdzie można się poczuć jak w 17 wieku za czasów gdy Floryda była hiszpańską kolonią.

Wystawa Picassy odbywa się w Welcome Center i nie jest zbyt szeroko reklamowana, co nas trochę dziwiło, bo w końcu to Picasso i spora ilość jego dzieł (39, żadno nie było wcześniej prezentowane w USA). Także cena jest przystępna – „rodzinny” bilet (4 osoby) kosztuje $20 (razem, po $5 od osoby). Dopiero po wejściu na wystawę okazuje się dlaczego jest tanio i nie jest to reklamowane. Większość dzieł to szkice Picasso, wiele z nich powstało pewnie jako szkice podczas wyjątkowo nudnych spotkań, bo przypominają rysunki które wielu z nas malowało na nudnych zajęciach w szkole. Oczywiście motywem przewodnim jest byk (a w szczególności jego rogi oraz „męskość”). W sumie to wyszliśmy rozczarowani…

Poniżej kilka zdjęć z popołudnia w St. Augustine, zmarzniętych Polaków pozdrawiam i informuję że nie cały świat jest skuty lodem. Zdjęcia mają koordynaty GPS dla miłośników podróży palcem po mapie.

Hotel Alcazar w którym obecnie jest muzeum
Flagger College
Trójkołowce są nie tylko dla dzieci
Ale gorąco!
Działo
Jedna z ulic w St. Augustine, w tle most zwodzony w stanie wzwodu
Deptak w St. Augustine
Restauracja (poszliśmy tam na lunch, polecamy!)
Jacyś chrześcijanie próbujący nawrócić innych chrześcijan na swoją wersję wiary
Deptak (St. George St.)
Miłośnicy brony zachęcający do zakupu rewolwerów
Pani przędzie
Wystawa Picasso
Fontanna
Kwitną moje ulubione drzewa
Cmentarz
Początek ulicy St. George
Ściana miejska a w tle Castillo de San Marcos
Drzewo
Castillo De San Marcos
Piraci!
Jesteśmy gotowi do obrony przed piratami
Woda
Most zwodzony traci wzwód
Widok na St. Augustine Beach
Ołtarz katedry
Uliczka
Pirat na balkonie
Park w centrum
Ulica Aviles
Najstarszy dom w St. Augustine
Jakiś pilot miał fantazję
Limuzyna hotelu Casa Monica
Marek Cyzio Opublikowane przez: