Stanowiska testowe z Marshall Space Flight Center

Dziś następna seria zdjęć z Marshall Space Flight Center w Huntsville, AL. Tym razem zdjęcia poświęcone są stanowiskom na których testowano rakiety i silniki rakietowe. Wycieczka (ta tylko dla obywateli) dostarcza nas pod jedno z tych stanowisk, resztę możemy obejrzeć przez okno (którego nie wolno otwierać!). W związku z czym zdjęcia są kiepskie a nawet bardzo kiepskie, za co przepraszam czytelników. Nie pomagała także pogoda.

Pierwszym stanowiskiem testowym jest miejsce w którym testowano rakiety Redstone. Każda z rakiet Redstone – zarówno ta, która wyniosła na orbitę pierwszego amerykańskiego satelitę (Explorer 1) jak i ta, która wysłała w suborbitalny lot Alana Sheparda, były testowane na tym stanowisku zanim zostały wysłane do Kennedy Space Center. Ciekawostką jest bunkier obok tego stanowiska – dla oszczędności zbudowano go z trzech starych cystern kolejowych zasypanych ziemią.

Drugim stanowiskiem jakie można obejrzeć (niestety z bardzo daleka) jest miejsce gdzie testowano pierwszy stopień Saturna V. Jest to najprawdopodobniej największe stanowisko testowe na Ziemi. Ma ono ponad 100 metrów wysokości i stoi na 1600 stalowych palach wbitych w ziemię na głębokość 30 metrów. Żeby testowany pierwszy stopień rakiety się nie wyrwał, był on przymocowany do ziemi dwoma łapami zakotwiczonymi w płycie z zbrojonego betonu o grubości 12 metrów.

Do chłodzenia stanowiska w czasie testu rakiety zbudowano olbrzymie zbiorniki z wodą, ktora była pompowana na stanowisko za pomocą trzynastu silników diesla od lokomotyw.

Trzecim ciekawym obiektem jest budynek do testów dynamicznych. Mieścił on całego Saturna V na platformie, która się trzęsła symulując drgania jakim będzie poddana rakieta w czasie lotu. Ten sam budynek był użyty do podobnego testu całego zestawu promu kosmicznego (który jest maleństwem w porównaniu z Saturnem V).

Stanowisko testowe rakiet Redstone

Stanowisko testowe rakiet Redstone

Autobus i wycieczka

Stanowisko testowe rakiet Redstone

Zbiorniki na wodę a w tle stanowisko testowe Saturnów V

Rury wydechowe silników pompujących wodę

Fragment stanowiska testowego

Budynek w którym wytrząsano Saturna V

Bunkier ze starych cystern kolejowych

Marek Cyzio Opublikowane przez: