Statyczny się odbył

I tak tu wierzyć donosicielom ze SpaceX? Informacje z „pewnych” źródeł mówiły że test ma być o 15:00. Nawet się troszkę zastanawiałem czy się nie wybrać i nie nagrać nudnego filmu. Na szczęście mam sporo pracy i nie miałem jak się wyrwać. Bo nawet jak bym wyruszył to pewnie bym nie zdążył – test się odbył 15 minut wcześniej.

To ostatni egzemplarz Block 4. Na razie nie wiadomo jakie są plany SpaceX związane z lądowaniem ale przypuszcza się że będzie barkowanie. Block 4 można użyć dwa razy – szkoda go wyrzucać po pierwszym locie. Oczywiście wszystko zależy od tego kiedy będzie pierwszy lot Block 5 – jeżeli już niedługo to SpaceX może zdecydować że ważniejsze jest dla nich złapanie „piątki” niż ryzykowanie że np. barka zostanie uszkodzona podczas lądowania TESS.

W międzyczasie podczas jakiegoś tam spotkania kongresu z przedstawicielami NASA jeden z ludzi z NASA powiedział że Boeing jest wyraźnie do przodu w stosunku do SpaceX w załogowym programie lotów na ISS. Miałem cały czas nadzieje że SpaceX po prostu pracuje nad mało widocznymi zadaniami i jak już je skończą to postęp nabierze tempa ale wygląda na to że firma rzeczywiście ma spore opóźnienie. Pamiętacie jak z niedowierzaniem patrzyliśmy kilka lat temu na decyzje NASA o przyznaniu kontraktu Boeingowi? Wygląda na to że NASA miała racje wybierając jedno rozwiązanie korzystające z najmniej zaawansowanych technologii. I tak pomimo że Boeing użył ile się da gotowych rozwiązań to nadal opóźnienia są spore. Warto tutaj przypomnieć że kiedy Obama kasował program Ares to powodem było to że bez dodatkowych pieniędzy NASA nie miała szans na wysłanie MPCV do ISS przed 2019 rokiem. Użycie firm komercyjnych miało to znacząco przyspieszyć.

Hmm, piszę tego posta i nie widzę nadal Tweeta od SpaceX o pomyślnym teście statycznym. Czyżby coś nie poszło tak jak trzeba? A może ten tweet na górze to efekt kogoś kto nie umie z daleka rozróżnić skroplonej pary wodnej w wyniku kontaktu z tlenem i skroplonej pary wodnej powstałej z systemu polewania platformy podczas uruchomienia silników? Za chwile się powinnismy dowiedzieć.

Edycja – jest potwierdzenie od SpaceX. Najbliższe kilka dni zapowiada się ciekawie:

Marek Cyzio Opublikowane przez: