Szykuje się ciekawy dzień

Po dłuższej przerwie z uwagi na wściekłego wirusa, CCSFS znowu organizuje „family day”! W tym roku kilka ciekawostek, które nie były dostępne we wcześniejszych latach:

  • Blue Origin obiecuje wycieczkę po całym LC-36A. To chyba pierwszy raz w historii kiedy wpuszczą nie pracownikow na platformę.
  • Relativity Space obiecuje wycieczkę po ich LC-16. To też nowość.
  • ULA ma nas oprowadzić po ich „garażu” gdzie stoi kilka Atlas V. Też tam nigdy nie byłem.

SpaceX wyraźnie się na nas wypięło, bo nie widać jakichkolwiek planów pokazania czegoś ciekawego w tym roku. Prawdopodobnie po raz któryś pokażą ten sam booster który poleciał dwa razy w kosmos i tyle.

Jak co roku jest zakaz fotografowania, chyba że się uzyska na to zgodę. Co ciekawe do niektórych miejsc nie wolno wnieść ani telefonów komórkowych, ani nawet zegarków. No i w tym roku jest dodatkowe ograniczenie – tylko obywatele USA mogą wjechać na teren bazy, To wynik obostrzeń związanych z wojną na Ukrainie, w poprzednich latach było obywatele i rezydenci.

Właśnie, a propos obostrzeń – KSC nadal nie wie jak wznowić wycieczki – myślą o tym w jaki sposób sprawdzać czy ktoś jest obywatelem, co jak pewnie sobie wyobrażacie wcale nie jest takie łatwe w USA. Pytać o paszport? Większość obywateli nie ma go. Numer SSN? Ostatnio jest zakaz używania go do celów innych niż związane z prawem do pracy, poza tym posiadanie SSN nie oznacza że się jest obywatelem, a weryfikacja SSN nie jest wcale taka prosta i szybka. Prawo jazdy – obecnie praktycznie wszystkie stany wydają tzw. Real ID które jest dowodem na to że dana osoba jest legalnie w USA, ale nie jest dowodem na obywatelstwo. Można też na zasadzie honorowej to robić, czyli po prostu pytać czy ktoś jest obywatelem i wierzyć w odpowiedź jednocześnie strasząc wielkimi karami za kłamstwo. W ten sposób zorganizowany jest Family Day – osoby które już mają dostęp do bazy są uważane za wystarczająco odpowiedzialne. Jednak to nie zadziała w przypadku wycieczek organizowanych przez KSC. I dlatego są w kropce teraz i jak na razie po prostu czekają na rozwój sytuacji.

Marek Cyzio Opublikowane przez: