Taka mała rocznica

Pięćdziesiąt pięć lat temu NASA przedstawiła pierwszych siedmiu astronautów. Byli to Scott Carpenter, L. Gordon Cooper, Jr., John H. Glenn, Jr., Virgil I. “Gus” Grissom, Walter M. Schirra, Jr., Alan B. Shepard, Jr., oraz Donald K. “Deke” Slayton.

Czytelnicy pewnie znają Johna Glenn’a (pierwszy Amerykanin który obleciał Ziemię dookoła) oraz Alana Shepard’a (pierwszy Amerykanin w kosmosie), pewnie o uszy obiły im się nazwiska Grissom (tragicznie zmarły w wypadku Apollo 1) i Carpenter (jako że miałem okazję go spotkać kilka lat temu na obchodach 50’cio lecia startu Freedom 7), ale o innych pewnie wiele nie wiecie. Ja w sumie też, więc pobawiłem się Wikipedią i wypisałem fakty które warto pamiętać:

  • L. Gordon Cooper – był pierwszym Amerykaninem który poleciał w kosmos dwa razy. Był także pierwszym Amerykaninem który spał w kosmosie (a także pierwszym któremu zdarzyło się zasnąć w czasie odliczania do startu, ale to mały powód do chwały). Był też pierwszym astronautą który tak się pokłócił z kierownictwem NASA że musiał zrezygnować.
  • Walter M. Schirra – pierwsza osoba która poleciała w kosmos trzy razy. Był także pierwszą osobą która złapała przeziębienie w kosmosie. I pierwszą osobą która odmówiła wykonywania poleceń z Ziemi. 
  • Donald K. “Deke” Slayton – jako jedyny z oryginalnej siódemki nie poleciał w kosmos pojazdem Mercury. A wszystko przez zaburzenia rytmu serca jakie u niego wykryto. Jednak w kosmos w końcu poleciał – w słynnym locie Apollo-Soyuz. W tymże samym locie udało mu się przełączyć niewłaściwy przełącznik i przytruć siebie i dwóch kolegów podczas lądowania.

P.S. Z oryginalnej „siódemki” żyje jedynie John Glenn.

Marek Cyzio Opublikowane przez: