Terran Orbital

Firma o której chyba nigdy nie słyszałem (a nawet jeżeli to szybko o niej zapomniałem) – zajmuje się budową małych (cubesats i podobne) satelitów. Chce produkować do 1000 satelitów rocznie. I właśnie podpisała umowę ze Space Florida na budowę fabryki w KSC.

Przewiduje się że rynek satelitów będzie szybko rosnąć, przede wszystkim dzięki SpaceX i taniemu transportowi tychże na orbitę – do tego stopnia że do końca tej dekady łączna ilość satelitów jaka poleci w kosmos ma przekroczyć 50 tysięcy.

Terran poza produkcją satelitów ma także plany budowy własnej konstelacji – ma się to nazywać PredaSAR. SAR pochodzi od synthetic aperture radar czyli radaru wykorzystującego przesuwanie się anteny do zwiększenia rozdzielczości i jest wręcz idealnie pasującą technologią dla satelitów – ich duża prędkość pozwala na znaczące zwiększenie rozdzielczości.

Fabryka Terran Orbital ma stworzyć ponad 2000 dobrze płatnych miejsc pracy. A to oznacza dodatkowe 6k miejsc pracy w wszelkiego rodzaju biznesach obsługujących tych pracowników – począwszy od budowy domów a skończywszy na fryzjerach. Z jednej strony bardzo się z tego cieszę – dzięki dotychczasowym inwestycjom firmy typu SpaceX, Blue Origin, OneWeb itp. moja okolica się bardzo ładnie rozwija. Z drugiej strony ten rozwój jest trochę zbyt gwałtowny i boje się że infrastruktura nie nadąża za nim, bo inwestycji w infrastrukturę za wiele nie ma. Za to ceny domów wariują, ale to akurat może być bańka spekulacyjna.

Marek Cyzio Opublikowane przez: