Terran

Jedna z rakiet której debiutu nie mogę się doczekać. Terran firmy Relativity Space. Jak pewnie pamiętacie, firma pozwoliła wejść ludziom na swoją platformę startową w czasie tegorocznego dnia otwartego CCSFS, ale zdjęć nie wolno było robić. Platforma startowa to LC-16 i właśnie to jeden z powodów mojego zainteresowania – jest ona świetnie widoczna z plaży w Cape Canaveral. A to oznacza większą widowiskowość startów – szczególnie że jak pamiętacie z prób Astra i Firefly pierwsze starty rakiet potrafią być niezwykle widowiskowe. Niestety tamte odbywały się na Alasce i w Kalifornii więc tym bardziej oczekuję jakiejś widowiskowej eksplozji w wykonaniu Terrana.

Wygląda na to że debiut już niedługo – zarówno pierwszy jak i drugi stopień rakiety przeszły wszystkie testy i niedługo dotrą do CCSFS.

Dodatkową ciekawostką jest to że rakieta napędzana jest ciekłym metanem. I istnieje niewielka szansa że Relativity Space będzie pierwszą firmą której uda się użyć ciekłego metanu do wysłania czegoś na orbitę. Oczywiście zakładając że start Starship / SuperHeavy nie będzie pierwszy (i że się uda).

Marek Cyzio Opublikowane przez: