Testowy Hyperloop

Will be building a Hyperloop test track for companies and student teams to test out their pods. Most likely in Texas.
— Elon Musk (@elonmusk) January 15, 2015

Musk mógłby trochę spauzować z ideami, bo nie wyrabiam. Tym razem będzie budował testową pętlę Hyperloop’a w Texasie. Czyżby nie był zadowolony z postępów firmy która miała rozwijać jego pomysł?

Edycja – różne źródła twierdzą że testowa rura ma mieć 5 mil długości, czyli była by pewnie okręgiem o średnicy ~1.6 mili. To nierealne, bo z prostych obliczeń wynika że na pojazd poruszający się z planowaną prędkością 600 mil na godzinę działało by stałe przeciążenie ~6G – nie sądzę by ktokolwiek wytrzymał coś takiego. W związku z czym podejrzewam że rura będzie znacznie dłuższa – trzeba 25 mil by przyspieszenie działające na pasażerów było w okolicach 1G. To nadal nic przyjemnego – wypadkowe przyspieszenie będzie rzędu 1.4G – Ziemia nadal nas przyciąga. Inną opcją są znacznie mniejsze prędkości – 250 MPH pozwala na ośmio-milowym torze testowym utrzymać przyspieszenie ~1G (łącznie 1.4G). Pokazuje to także jakim problemem będzie zbudowanie docelowego Hyperloopa – musi on mieć bardzo łagodne zakręty, inaczej pasażerowie zabrudzą kabinę.

Edycja 2 – fajnym pomysłem było by wybudowanie tej testowej trasy na i z platformy startowej którą planują w Brownsville, TX – pracownicy mogli by być wtedy królikami doświadczalnymi 😉

Marek Cyzio Opublikowane przez: