To już spora obsuwa

Słuchałem dziś jednym uchem kongresowego spotkania podkomitetu do spraw kosmosu i pojawiło się tam kilka ciekawostek:

  • po pierwsze wielka obsuwa w programie lotów załogowych – NASA oczekuje że da SpaceX certyfikację do wykonywania tychże w okolicach grudnia 2019 a Boeingowi w okolicach lutego 2020.
  • po drugie nadal nie wiadomo czy NASA pozwoli SpaceX na tankowanie z astronautami w kapsule, ale wyglada na to że raczej nie. To może poważnie zamieszać w planach firmy
  • po trzecie Falcon 9 Block 5 musi odbyć 7 udanych lotów zanim NASA certyfikuje go do lotów załogowych. Nie jest do końca jasne czy to wymóg przed pierwszą misją Dragona 2, czy raczej pierwszą w której będzie załoga. To samo jest wymagane od Atlasa V ale jako że Boeing nie planuje żadnych zmian w rakiecie to spełnia oba te wymogi już teraz. Chociaż… W końcu wersja latająca do ISS ma mieć nie używanego wcześniej Centaura z dwoma RL-10. Ciekawe czy to oznacza że Boeing/ULA będzie musiał wykonać siedem lotów w takiej konfiguracji?
  • po czwarte wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to że start Zuma był udany, choć wszyscy usilnie próbują twierdzić że było inaczej. Przedstawiciel NASA poinformował dziś że NASA nie wie nic na temat sukcesu czy porażki misji ale w sytuacji gdy pojawi się dochodzenie o przyczynach porażki, NASA będzie na pewno brała w nim udział. Trochę dziwne że zakładając spektakularną porażkę i utratę ładunku wartego miliardy dolarów nadal nie rozpoczęto dochodzenia w sprawie przyczyn tej porażki, prawda?
  • po piąte ciekawostka – CST-100 będzie używane wielokrotnie – nawet do 10 misji podczas gdy załogowe Dragony 2 będą jednorazowego użytku. Powodem jest lądowanie w oceanie. Jednak spodziewam się że SpaceX będzie takie załogowe Dragony 2 przerabiać na towarowe i używać ich ponownie.
  • po szóste dość ciekawa informacja o problemie jaki ma Boeing – NASA się niepokoi że osłona termiczna CST-100 może uszkodzić spadochrony kapsuły. Jak pewnie wiecie Boeing planuje odrzucanie osłony termicznej przed lądowaniem. Istnieje ryzyko że spadająca kapsuła może wyprzedzić osłonę która to następnie może spaść na rozwinięte spadochrony i je uszkodzić.
  • po siódme NASA nie będzie miała jak wysyłać astronautów na ISS w 2020 roku – jak nastąpi jakaś dodatkowa obsuwa harmonogramu to może być niezła rozróba.
Marek Cyzio Opublikowane przez: