Trochę nowości od SpaceX

Tym razem artykuł na SpaceNews, niestety to nawet nie jest 1% wszelkich nowości jakie na L2 się pojawiły. Przede wszystkim dowiadujemy się że to co obecnie lata to block 3 i że block 4 wejdzie do użycia już za momencik. Wydaje się że ta długa przerwa między startami Intelsat 35 a CRS-11 wynika także z tego że nastąpi przejście na block 4 i wymaga to jakichś zmian na platformie. Dowiadujemy się także że obecny block 3 daje się użyć max 2-3 razy i że wymaga sporych inwestycji przed każdym lotem (wiemy np. że nogi i lotki są jednorazowe). Block 4 ma być w tym lepszy ale block 5 ma być szczytem tego co da się osiągnąć – rakieta będzie w stanie polecieć 10-12 razy pod rząd bez żadnych wymian czegokolwiek. Nowe lotki już widzieliśmy, ciekawe jak rozwiążą nowe nogi tak by się dało je złożyć łatwo i żeby można było je użyć ponownie.

Gwynne Shotwell potwierdziła też plotki o których słyszeliśmy wcześniej – do Falcona 9 nadchodzi drugi stopień zasilany metanem i z Raptorem. Jednak to przyszłość. Na razie priorytetem jest wysłanie w dziewiczy lot Falcona Heavy. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Oczywiście wszystko zależy od pomyślnego zakończenia prac nad LC-40 – musi ona przejąć starty z LC-39A tak by dało się przerobić LC-39A na potrzeby FH. Pierwszy lot będzie bez żadnego użytecznego ładunku, w zamian będzie jakiś symulator ładunku w postaci kawałka żelastwa. Pierwszy lot ma pokazać jakieś niesprecyzowane możliwości FH niezbędne do lotów dla NRO + dłuższy czas działania drugiego stopnia (ten jest niezbędny w przypadku lotów z dostarczeniem satelity bezpośrednio na orbitę geostacjonarną co jest wymaganiem wojska).

SpaceX planuje wystrzelić 6-7 używanych pierwszych stopni w tym roku. Dwa z nich polecą w ramach Falcona Heavy. Firma jest obecnie w stanie wyprodukować 20 pierwszych stopni rocznie i bez intensywnego wykorzystania używanych będzie trudno utrzymać planowane tempo startów. Jednak klienci się nadal boją – część z nich czeka aż SpaceX dostanie certyfikację na używanie „dobrze przetestowanych” pierwszych stopni do zastosowań wojskowych oraz do lotów załogowych (!) zanim zdecydują się wsadzić na taką rakietę swój ładunek.

Marek Cyzio Opublikowane przez: