Trochę więcej informacji o LC-13 i planach SpaceX

Pojawił się raport o tym jakie to straszne zagrożenia dla flory i fauny Cape Canaveral spowoduje przygotowanie platformy LC-13 do lądowań Falcona 9. Raport ma 104 strony i nie polecam czytania go czytelnikom. Jednak można wyczytać i zobaczyć kilka ciekawostek. Na przykład to powyżej – rozkład różnych urządzeń i platform na LC-13 – jak widać SpaceX planuje zrobić nie jedno, ale PIĘĆ miejsc do lądowania Falconów 9 – czyżby oznaczało to przygotowania do budowy Falcona SuperHeavy (5 członów a nie 3?). Na LC-13 będzie także stacjonował dźwig mobilny – pewnie do kładzenia członów F9 na boku by można je było potem przewieźć do hangaru.

Problemem z jakim SpaceX będzie musiał się uporać są myszy, szczury, żółwie, węże indygo i moje ulubione ptaszki Scrub Jay – na terenie który mają zamiar wykarczować znajduje się wiele gniazd w/w zwierzaków. Inny problem to różne morskie stworzenia – symulacje pokazują że mogą ogłuchnąć podczas lądowania F9:

Zresztą mieszkańcy Port Canaveral też nie będą zachwyceni – fala uderzeniowa związana z lądującą rakietą będzie dość nieprzyjemnie głośna w porcie. Ale to i tak nic w porównaniu z tym co się będzie działo nad oceanem – tam będzie mały obszar gdzie ciśnienie będzie przekraczało 3 funty na stopę kwadratową. Czyli inaczej będzie głośno…

Warto też zauważyć że dla bezpieczeństwa ptaszków Scrub Jay nie wolno będzie prowadzić żadnych prac wycinania krzaków pomiędzy 1 marca a 30 czerwca (okres wylęgania) – oznacza to że albo SpaceX skończy wszelkie prace przed 1 marca tego roku albo będzie musiał z nimi czekać do lipca. Ponieważ prac jest sporo (każdy żółw i wąż indygo musi zostać najpierw ręcznie zlokalizowany i przesiedlony), to podejrzewam że oznacza to że LC-13 będzie gotowa na lądowania Falconów 9 dopiero późną jesienią 2015.

Marek Cyzio Opublikowane przez: