Flim pokazujący jak będzie odbywała się trzecia i ostatnia EVA mająca na celu przygotowanie ISS na instalację nowych modułów dokowania prywatnych statków kosmicznych.
Jestem trochę zdziwiony tym, że ta EVA jest nadal planowana, pomimo pojawienia się wody w hełmie astronauty. Raport NASA po ostatnim, sporym problemie z wodą (EVA 23) zjechał dość ostro kulturę NASA akceptowania anomalii jako czegoś normalnego. Raport zauważa że problemy z wodą pojawiały się wcześniej i NASA, zamiast dokładnie zbadać co się dzieje, uznała że pojawienie się małych ilości wody w hełmie jest normalne. I o mały włos by nie utopiła astronauty. W związku z czym pojawienie się znowu wody w hełmie w czasie EVA 30 jest niepokojące. Szczególnie że nie znane jest jej źródło – materiały do których dotarłem twierdzą że NASA podejrzewa że woda przelała się z sublimatora i nie wydaje się to związane z problemem jaki wystąpił z separatorem wody w czasie misji EVA 23.
NASA planuje jakieś dodatkowe sprawdzenie czy separator nie jest przytkany przed rozpoczęciem misji EVA 31, ale jako że do tej pory nie znaleziono źródła, które spowodowało zapchanie się separatora, to nie wiadomo czy takie sprawdzenie cokolwiek da.
NASA po problemach z misją EVA 23 wymieniła separatory wody we wszystkich skafandrach + zamontowała w hełmach coś w rodzaju poduszki z silikonowym piaskiem jaki się używa do kocich sików – w ten sposób w razie wycieku, woda będzie miała w co wsiąknąć (zakładając że dotrze do tego miejsca). Trwają też prace nad zmianą środka chemicznego używanego do pokrywania szyby hełmu zabezpieczając ją przed zaparowaniem – środek ten powoduje poważną irytację oczu jak się do nich dostanie – woda w hełmie nie tylko że utrudnia widoczność to jeszcze przenosi to świństwo do oczu astronauty dodatkowo komplikując sytuację.
A wszystko to wynik tego, że skafandry nie były nigdy zaprojektowane do tego jak są używane. Pierwotnie zaprojektowano je w jednym celu – by załoga promu kosmicznego mogła w razie awarii zamków pokryw ładowni promu kosmicznego wyjść i zamknąć je ręcznie. A potem jakoś tak zostało. Skafandry były oryginalnie zaprojektowane tak, by wytrzymać max 2 tygodnie bez przeglądu i czyszczenia – na tyle były potrzebne. Jednak z powstaniem ISS, NASA wydłużała im okresy między-przeglądowe – najpierw do 25 EVA i 1 roku, potem (2002 rok) do 2 lat, w 2007 roku do 3 lat a w 2011 roku do 6 lat. Efektem są problemy z jakimi borykają się astronauci.