Tydzień się zaczyna – Polaris

Dziś z samego rana nowość – Jared Isaacman znany z tego że kupił a lotem poleciał w misji Inspiration 4 w zeszłym roku, zakupił trzy następne loty od SpaceX. Dwa Dragonem i jeden Starshipem.

  • Pierwszy będzie pięciodniowy, w ramach ma być kosmiczny spacer + testy komunikacji za pomocą Starlink. Dragon ma się wspiąć na 500 km orbitę. Lot będzie testować nowe skafandry SpaceX do przebywania w próżni – są one przewidziane do spacerów na Księżycu i Marsie. Pojazd będzie przelatywał częściowo przez pasy Van Allena by zrozumieć wpływ promieniowania kosmicznego na ludzkie zdrowie. Wybrani są już astronauci do tego lotu – dwóch facetów i dwie kobiety.
  • Drugi będzie też Dragonem ale cele i daty są nieokreślone jeszcze
  • Trzeci będzie Starship i ma być to PIERWSZY załogowy lot Starship.

Bardzo miło zobaczyć że Isaacman chce inwestować swoje pieniądze w przyspieszenie eksploracji kosmosu. NASA jest zbyt konserwatywna i bez pomocy prywatnych pieniędzy nigdzie nie dojdziemy. A tak mamy częściowo zafundowany rozwój skafandrów Księżycowo – marsjańskich, częściowo rozwój załogowego Starship no i przede wszystkim ważne do lotów na Marsa badania nad zachowaniem się organizmu ludzkiego.

Gdyby jeszcze Bezos zamiast konkurować z Muskiem, połączył z nim siły, to świat byłby znacznie lepszy.

Marek Cyzio Opublikowane przez: