Znamy w końcu szczegóły planów SpaceX na satelitarny internet – firma złożyła podanie do FCC o przyznanie licencji. Jak wszystko co Elon Musk dotyka, plany są ambitne i olbrzymie. SpaceX początkowo chce wysłać na orbitę 1600 satelitów komunikacyjnych. Latały będą one na wysokości 1150 km, co 5-7 lat będą wymieniane na nowe. Docelowa konstelacja ma liczyć 2825+1600 = 4425 satelitów latających na 4 różnych wysokościach i 5 inklinacjach orbit. W zależności od orbity, będzie pomiędzy 32 a 5 płaszczyzn w których będą latały satelity. Na każdej z nich będzie między 50 a 75 satelitów.
Czyli SpaceX planuje co 7 lat wysłać 4425 satelitów na orbitę ~= 700 rocznie. Satelita będzie ważył 386 kg, satelity będą duże – 4 m na 1.8 metra na 1.2 metra (edycja – to już po rozłożeniu anten itp. poskładany satelita będzie mniejszy). Nie ma szans na to żeby na Falcona 9 weszło więcej niż 20 takich. A to oznacza że co najmniej 35 startów Falcona 9 rocznie jest wymaganych dla utrzymania konstelacji. I tu kłania się mini-ITS – za pomocą takiej rakiety pewnie uda się ograniczyć ilość niezbędnych startów do kilku rocznie.
Dla porównania – satelity OneWeb ważą też w okolicach 200 kg, ma ich być 648, mają latać na 18 płaszczyznach jednej orbity na wysokości 1200 km. Czyli mówiąc inaczej rozwiązanie SpaceX jest w pewnym sensie identyczne do One Web, tyle że satelitów będzie więcej. SpaceX planuje także używać szerszego pasma częstotliwości – o ile OneWeb ma używać różnych dziur w paśmie między 12 a 18 Ghz o tyle SpaceX planuje więcej dziur i w szerszym zakresie częstotliwości – od 10 do 30 Ghz.
Ciekawostka – SpaceX oszacował że szanse na zabicie kogoś przez spadającego satelitę wynoszą 1:18200. Czyli mówiąc inaczej w ciągu 30 lat istnienia konstelacji satelity zabiją przynajmniej jedną osobę.
I jeszcze trochę o technologii – satelity będą się komunikowały ze sobą za pomocą laserów, można założyć że każdy satelitą będzie miał łączność z co-najmniej dwoma innymi (na pewno dwa obok na tej samej płaszczyźnie). Dzięki temu ograniczona zostanie ilość danych jakie satelity muszą wymieniać z Ziemią. Wydaje się że satelity będą miały wbudowane zaawansowane routery – tak by zmaksymalizować ilość danych przesyłanych łączami optycznymi i wysyłać dane na ziemię możliwie blisko ich miejsca odbioru.
Serwis jest przede wszystkim skierowany w stronę użytkowników w USA, SpaceX musi uzyskać licencje telekomunikacyjne w innych krajach zanim zaoferuje swoje usługi. Dlatego satelity będą wyłączały swoje nadajniki w momencie kiedy wyjdą poza obszar USA.