Ugoda między SpaceX a US Air Force

Jak informowałem kilka dni temu, SpaceX wycofał pozew przeciwko US Air Force. Nie było wtedy zupełnie wiadomo jakie są warunki tej ugody, jako że US Air Force poinformowało że umowa z ULA na 36 rakiet nie zostanie zmodyfikowana. Ale dziś się pojawiła wiadomość która wskazuje prawdopodobnie na jeden z elementów ugody.

US Air Force ogłosiło w zeszłym roku przetarg na wystrzelenie na orbitę ładunku NROL-79 i wszyscy byli pewni że wygra go SpaceX. Niestety certyfikacja Falcona 9 się opóźnia, a bez niej SpaceX nie może startować w tym przetargu. USAF przedłużało i przedłużało termin składania ofert, ale jako że NROL-79 ma lecieć już w 2017 roku, to czasu było coraz mniej.

I wygląda na to że USAF znalazło sposób na to by wilk był syty i owca cała – po prostu unieważniono przetarg na wystrzelenie NROL-79 i poinformowano że poleci on w ramach już zakupionych 36 rakiet od ULA. W ten sposób pieniądze które USAF musiała by wydać zostaną użyte z puli już wydanych na kontrakt a SpaceX nie będzie się wkurzał że uciekła mu następna okazja sprzed nosa.

Inne okruchy wiadomości jakie dobiegają wskazują na to że USAF obiecało SpaceX uproszczenie procesu certyfikacji następnych rakiet – w końcu poza obecnym Falconem 9 v1.1, SpaceX chciałby także wynosić wojskowe ładunki za pomocą Falcona Heavy oraz nadchodzącego Falcona 9 v1.2 z mocniejszym silnikiem Merlin 1E.

Marek Cyzio Opublikowane przez: