XXI-wieczne zadymianie

Ciekawy filmik o trzech pociskach będących na wyposażeniu USAF i Navy – MALD, JOSW i HARM.

MALD to pocisk, który za pomocą różnych ciekawych technik jest w stanie wyglądać dla radaru jak dowolny z samolotów będących na wyposażeniu USAF i Navy (no może poza B-2B i F-22). Jest też jego wersja wyposażona w system zakłócania radaru.

JSOW to pocisk pozwalający na precyzyjne uderzenie w dowolny cel – wyposażony jest w całą serię sposobów naprowadzania, łącznie z tym że kilka takich pocisków potrafi automatycznie koordynować ze sobą atak na kilka celów.

HARM to pocisk antyradarowy – namierza on i uderza w aktywne radary a dzięki dodatkowej integracji z systemami GPS/INS jest w stanie niszczyć także radary które przestały być aktywne.

Trójka tych pocisków ułatwia atak – porcja pocisków MALD powoduje że radary i systemy przeciwlotnicze rakiet wroga ujawniają swoją pozycję. Na to tylko czekają JSOW i HARM – niszczą one radary i wyrzutnie pocisków wroga.

Pewnie czytelnicy się zastanawiają – a co z „niewidzialnymi” dla radaru samolotami? Pozbycie się części systemów przeciwlotniczych i radarów wroga pozwala na zrobienie „dziur” w obronie przeciwlotniczej co pozwala na bezpieczne przemknięcie się „niewidzialnym” dla radaru samolotom przez obronę i uderzenie zaplanowanych celów.

Marek Cyzio Opublikowane przez: