24 godziny do pierwszej próby startu Falcona 9 z misją CRS-5

Jutro wcześnie rano ma wystartować Falcon 9 z misją CRS-5. Jak na razie nie słychać o jakichkolwiek planach przesunięcia startu. Wg. planu misji od kilku godzin działają już komputery Dragona, sam Falcon 9 zostanie „obudzony” na 10 godzin przed startem. Trzy godziny przed startem rozpocznie się tankowanie kerozyny a 25 minut później ciekłego tlenu. Pierwszy stopień ma działać przez około 3 minuty.  Planowana ścieżka lotu jest w kierunku północno-wschodnim.

Jako że start będzie w nocy (6:20:29 nad ranem), to nie ma moim zdaniem sensu jechać na drogę 401 lub do bazy na oglądanie tego startu, szczególnie że najciekawsza jego część będzie trzy minuty później. Więc zdecydowałem że jadę na plażę w okolice Patrick AFB i robię jedno zdjęcie z długim czasem naświetlania – planuję ustawić czas na 5 minut tak by złapać nie tylko start rakiety ale także ewentualny moment ponownego uruchomienia silników pierwszego stopnia. Poprzednim razem było go pięknie widać, ale miałem nastawiony czas naświetlania na 3 minuty i aparat skończył zanim się włączyły silniki. Jedyny problem jaki widzę to wschód słońca – jest on o 7:16 co oznacza że o 6:30 będzie nad oceanem już dość jasno i może mi się zdjęcie prześwietlić. Do tego rakieta będzie prawie na pewno oświetlona w czasie lotu i może się nie udać zrobić zdjęcia łuku. Ale trzeba spróbować…

Pogoda – wczorajsza prognoza pogody na jutro była raczej niezbyt optymistyczna (60% szans na start), ale widzę że prognozy się poprawiają – front atmosferyczny który nadszedł nad naszą okolicę wczoraj po południu wydaje się przesuwać prędzej niż oczekiwano. A Falcon 9 znany jest ze startowania w raczej kiepskich warunkach atmosferycznych. Jednak jako że okienko jest „natychmiastowe” (nie można przeczekać złej pogody), to szanse na to że pogoda przeszkodzi w starcie są znacznie większe niż w przypadku innych lotów.

Edycja – najnowsza prognoza zgodnie z przewidywaniami zwiększyła szanse na start do 70%.

Edycja 2 – SpaceX opublikował zdjęcie (b)arki Elona pędzącej na umówione miejsce:

Ocean w okolicach miejsca gdzie barka ma czekać jest raczej wzburzony – dwumetrowe fale.

Marek Cyzio Opublikowane przez: