62 gazilliony dolarów, awaria Blue Origin, GRAIL itp.

Najnowsze obliczenia kosztów budowy i eksploatacji nowej rakiety SLS przygotowane przez NASA a opublikowane przez The Wall Street Journal pokazują że łączny koszt budowy i eksploatacji nowej rakiety SLS/HLV (oraz pojazdu MPCV/Orion) wyniesie 62 gazilliony dolarów (w oryginale billions, ale ja już kompletnie nie wiem ile to jest $1 billion – miliard? 100 milionów?).

A poza tym sekretna firma Blue Origin musiała się przyznać do sporej porażki – „latający bojler” ich projektu wyrwał się na wolność na wysokości 15 kilometrów (i prędkości Mach 1.2) i musieli go zniszczyć.

Oczywiście ta mała awaria spowodowała natychmiast całą falę głosów wzywających do zaprzestania inwestycji w loty komercyjne i zainwestowania następnych gozillionów w NASA.

Ostatnia nowość – GRAIL – leci jutro. Pogoda nie jest najlepsza (resztki burzy tropikalnej Lee powodują u nas spore opady), ale są szanse że poleci. Planuję się wybrać na start.

Aha – nie było aktualizacji przez kilka dni bo byłem na wakacjach – informacje o tym jak bardzo nieudane były (a były raczej nieudane) pojawią się wkrótce w osobnym poście.

Marek Cyzio Opublikowane przez: