Beznóg

Było 6 nóg najpierw. Potem cztery. Potem dwie. A dziś jest zero. Czyli jednak jakiś poważniejszy redesign platformy startowej dla Starship w KSC. Ciekawe czy najpierw przetestują ten nowy design w Boca Chica budując platformę #2, czy w KSC?

Podejrzewam że wcześniejsze plotki o tym że rozwiązanie z odwróconym prysznicem jest nietrwałe okazały się prawdziwe i że zobaczymy tradycyjne rozwiązanie z tryskawkami na wysokości mocowania rakiety i deflektorem ciągu zbudowanym z jakiegoś ablacyjnego materiału – coś podobnego do rozwiązania jakie używał Saturn V. Nie ma mocnych i nie istnieją materiały które wytrzymały by setki startów Starship. Dlatego spodziewam się deflektora ciągu który jest łatwo usuwalny tak by można było mieć ich kilka i używać jednego podczas gdy pozostałe są remontowane / pokrywane nową warstwą ablacyjnego materiału. W ten sposób będzie można zapewnić duże tempo lotów co jest kluczowe przy kampanii księżycowej Starship.

Innym rozwiązaniem było by pewnie znaczące podniesienie stołu na którym stoi rakieta tak by spaliny miały więcej czasu na rozprężenie się / ochłodzenie się zanim trafią na deflektor ciągu ale to wymagało by zbudowania od nowa całej wieży startowej a na to się nie zanosi. Poza tym zbudowanie czegoś co wytrzymuje siły przy starcie robi się wykładniczo trudniejsze z wysokością więc jeżeli coś to raczej spodziewam się że nowy stół startowy będzie niżej niż wyżej.

Trochę mi się śmiać chce bo trudno uwierzyć że nikt tego wcześniej nie przeliczył / przewidział.

Marek Cyzio Opublikowane przez: