BO zaczyna mnie wkurzać

BO próbuje przekonać nie wiem kogo że ich rozwiązanie jest prostsze i bardziej bezpieczne niż rozwiązanie SpaceX. Co gorsza mają trochę racji.

Rozwiązanie BO używa w większości sprawdzonych i opanowanych technologii. Rakiety które mają je wysłać na orbitę już istnieją i są przetestowane. Samo rozwiązanie w dużym stopniu udaje Apollo – osobny silnik do startu, zostawianie niepotrzebnych już zbiorników paliwa i silnika do lądowania na księżycu. Poza pieniędzmi i czasem nie ma niczego co mogło by zagrozić sukcesowi takiego rozwiązania.

Rozwiązanie SpaceX jest rzeczywiście dość ryzykowne. Opiera się na wykorzystaniu rakiety która jeszcze nie istnieje. Na osiągnięciu dużego tempa startów tejże rakiety tak by dało się zatankować Starship zanim się mu paliwo i utleniacz wygotują. Na samym tankowaniu w kosmosie które jak dotąd nie było nigdy testowane (chodzi o kriogeniczne paliwa i utleniacze). Na użyciu tych samych silników do startu i lądowania, choć akurat to nie jest do końca pewne bo nie znamy szczegółów + Starship po wylądowaniu na Księżycu będzie na tyle lekki że ciąg niezbędny do startu będzie niewielki.

Jednocześnie wiemy że SpaceX przetestuje wszystko wiele razy i znajdzie błędy zanim wyśle astronautów na Księżyc. Włącznie z bezzałogowym lądowaniem na Księżycu. A plan BO zakłada jakieś drobne testy na LEO i tyle. Pierwszy raz kiedy lądownik będzie lądował na Księżycu, będą w nim już ludzie. Trochę strach.

Na papierze wszystko wydaje się popierać opinię BO że ich rozwiązanie jest lepsze w sensie szans na realizację i szans na sukces. Jednak BO pokazało dość dobitnie że są świetni na papierze i w prezentacjach. Natomiast zbudowanie czegoś realnego zajmuje im bardzo dużo czasu. Tak, New Shepard jak dotąd ma pasmo sukcesów ale jak to powoli idzie! A New Glenna nikt nadal nie widział. Także podwykonawcy BO znani są z tego że wszystko zajmuje im znacznie dłużej i kosztuje znacznie więcej.

W sumie się dziwię że nikt nie zaproponował wskrzeszenia ostatniego stopnia Saturna V, Apollo i LEM i wystrzelenia tego na FH. Było by jeszcze prościej i bezpieczniej.

Marek Cyzio Opublikowane przez: