Soyuz MS-22, który jest obecnie przycumowany do ISS i którym mają wrócić na ziemię dwaj rosyjscy kosmonauci i amerykański astronauta postanowił wczoraj się zepsuć znienacka. Najprawdopodobniej strzeliło coś w układzie chłodzenia kabiny i z Sojuza zaczął cieknąć amoniak w raczej sporych ilościach.
Trudno powiedzieć czy uszkodzenie systemu chłodzenia kabiny spowoduje że Soyuza nie da się używać. Statki kosmiczne zwykle mają zdublowane systemy tak by pojedyncza awaria nie zagroziła życiu astronautów. Ale jednocześnie jak są jakieś inne opcje to nikt nie wsadzi ludzi do uszkodzonego Soyuza. Rosja może np. wysłać nowy, pusty egzemplarz na ISS a ten zdeorbitować. NASA może też wysłać Dragona z misją ratunkową.
Szkoda że już nie ma Rogozina bo zaraz usłyszelibyśmy teorie o amerykańskiej, kosmicznej wiewiórce która przegryzła rurkę w Soyuzie. W końcu pasowało by to do teorii o dzięciole który w jednym z poprzednich Soyuzów zrobił dziurkę. Właśnie – od ataku kosmicznego dzięcioła upłynęło już kilka lat i nadal nie wiadomo co było przyczyną powstania tej dziurki. Tzn. Rosjanie podobno wiedzą ale nie powiedzą, NASA pewnie też wie i nie mówi. Rosjanie zarzucali wywiercenie dziurki amerykańskiej astronautce, Amerykanie stanowczo zaprzeczają i twierdzą że dziurka powstała w czasie produkcji Soyuza.
Ciekawe co będzie z tą obecną dziurką w Soyuzie – czy też się okaże że to amerykański astronauta cichcem, w nocy wyszedł na zewnątrz ISS i rozszczelnił Soyuza? Czy raczej znowu proces produkcyjny i komuś coś znowu się źle poskręcało?
Edycja – system chłodzenia w Soyuzie jest dość ciekawie zaprojektowany. Są oczywiście dwa niezależne systemy z różnymi opcjami ich łączenia i separowania. Każdy system składa się z trzech elementów – pętli wewnętrznej w których czynnikiem jest woda z glikolem, pętli zewnętrznej w której czynnikiem jest izooktan i radiatorów w których jest amoniak.
Z tym izooktanem to nie do końca jest pewne, bo różne źródła różnie mówią. Izooktan jest łatwopalny i Rosja wiele lat temu zmieniła go w nowszych systemach na olej silikonowy, ale nie wiadomo czy Soyuz przeszedł taką zmianę.
Soyuz podobno ma poważny problem z utrzymywaniem temperatury w środku i Roskosmos / NASA zastanawiają się co robić. Możliwe że ustawienie ISS zostanie zmienione tak, by Soyuz był tak długo w cieniu jak to możliwe. Możliwe także że trzeba będzie się go pozbyć. Mówi się o tym że Roskosmos przyspieszy wystrzelenie Soyuza MS-23 który miał lecieć do ISS w marcu 2023. I że pewnie poleci on pusty.
Edycja 2 – udało się opanować wyciek przez poczekanie aż wszystko wycieknie.
Edycja 3 – żeby było śmieszniej, ten sam rosyjski kosmonauta (Siergiej Prokopjew) był na ISS jak pierwszy Soyuz miał dziurę i jest teraz. Facet nie ma szczęścia do Soyuzów.
Edycja 4 – Roskosmos twierdzi że Soyuz pomimo wycieku nadaje się do powrotu kosmonautów na ziemię i nie ma potrzeby wysyłania nowego.