Cygnus / Atlas V

Jak informuje Spaceflight Now, firma Orbital ATK ma już zakontraktowane dwa loty Cygnusa na rakiecie Atlas V. Pierwszy odbędzie się jeszcze w tym roku – już 3 grudnia. A drugi 10 marca przyszłego roku. Orbital ATK planuje pierwszy lot nowego Antaresa na maj przyszłego roku. Trzeci grudnia może się cofnąć do drugiego grudnia jeżeli ULA zdąży przygotować rakietę a Orbital Cygnusa. Cygnus jest już w Astrotech w Titusville, jednak na razie tylko jego moduł ładunkowy. Moduł napędowy ma dotrzeć do Astrotech’u w przyszłym tygodniu. 
Nowy Antares jest już podobno zintegrowany z pierwszą parą silników RD-181, druga para jest w magazynie gotowa do integracji z następnym egzemplarzem Antaresa. Test statyczny rakiety planowany jest na styczeń-luty 2016. Orbital pierwotnie planował pierwszy lot nowego Antaresa na marzec 2016, jednak wszystko się przesunęło dzięki NOAA i problemom z budową satelity GOES-R. Będzie on opóźniony i dzięki temu zwolniło się okienko w napiętym harmonogramie lotów Atlasa V. Orbital to skwapliwie wykorzystał – dzięki temu zespół przygotowujący Antaresa do lotu ma dwa dodatkowe miesiące na testy i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. 
Ciekawostką jaką można wyczytać w artykule jest wzmianka o temperaturze ciekłego tlenu jaki wymaga nowy silnik – jest ona o kilka stopni wyższa od tego co potrzebował AJ-26. Podobno ułatwia i przyspiesza to znacząco tankowanie rakiety. 
admin Opublikowane przez: