SpaceX leci na Marsa

Na L2 NSF od kilkunastu dni pojawiają się informacje o tym że SpaceX w tym tygodniu opublikuje dokładne plany lotu na Marsa. Mają też się pojawić informacje o nowej, większej rakiecie jaką firma projektuje, nowych silnikach napędzanych metanem oraz o nowej, znacznie większej kapsule. Emocje sięgnęły zenitu kiedy to wczoraj założyciel NSF zatweetował o tym że informacje pojawią się za bardzo niedługo. Chris tłumaczył potem że ma dostęp do tych informacji, ale nie może ich opublikować jeszcze jako że współpracuje z firmą w sprawie tego ile z tego co dostał i kiedy będzie można opublikować. Najprawdopodobniej SpaceX chce żeby informacje nie wyciekły zanim Musk nie ogłosi ich oficjalnie. NSF pewnie zostanie wynagrodzone za dyskrecję i dostanie jakieś dodatkowe materiały do publikacji na L2. Od kilku dni sprawdzam L2 dosłownie co 30 minut nie mogąc się doczekać momentu opublikowania planu lotów na Marsa. Najnowsze informacje wskazują na to że coś może się pojawić dziś lub jutro. 
Możemy trochę pospekulować o tym co będzie w tym planie:
  • może Musk ogłosi plan prywatnej, bezzałogowej misji z pobraniem próbek marsjańskiego gruntu i wysłaniem ich na Ziemię?
  • może będzie to długoterminowy plan którego kulminacją będzie załogowy lot na Marsa? 
  • a może Musk ogłosi porozumienie z NASA i jakąś umowę na współpracę przy stworzeniu misji? W końcu pracownicy NASA i zewnętrzne firmy już wielokrotnie wskazywały na to że taka współpraca pozwoliła by na dotarcie na Marsa taniej i prędzej
  • a może związane jest to z tą prezentacją o bazie załogowej na Księżycu i produkcji paliwa dla rakiet? Może jakieś porozumienie z ESA? Europejczycy nie są zainteresowani wyprawą na Marsa, natomiast bardzo by chcieli polecieć na Księżyc i zbudować tam stałą bazę.

Warto także zauważyć że w Las Vegas pojawiła się możliwość postawienia pieniędzy na to kto pierwszy wyląduje ludzi na Marsie – do wyboru są NASA, Chiny, Rosja, Indie i SpaceX. I to właśnie SpaceX ma najniższą stawkę = bukmacherzy z Las Vegas uważają że ta firma ma największe szanse być pierwsza…

Marek Cyzio Opublikowane przez: