Czerwiec

Wygląda na to że Starship lot #4 poleci gdzieś w czerwcu. Muskowe dwa tygodnie na pewno zajmą trochę dłużej, ale spodziewał bym się startu gdzieś na początku czerwca. To by się zgadzało z wcześniejszymi doniesieniami że NASA zaplanowała użycie samolotu WB-57 do obserwacji lotu Starship na pierwszy tydzień czerwca.

Nie jestem do końca pewien czy Elon ma rację z tym że nie udało się do tej pory zbudować osłon termicznych które można używać wielokrotnie. Mam podejrzenia że twórcy X-37B by się pewnie z tym nie zgodzili. Choć z drugiej strony nie wiemy ile zajmuje inspekcja / naprawy osłon tego samolociku. Za to wiemy że docelowo Starship ma latać co kilka godzin czyli osłona powinna nie wymagać żadnych napraw po locie rakiety.

A propos lotów to pojawiły się ostatnio informacje że NASA / FAA rozpoczęły pracę nad EIS zmian na platformie LC-39A. A to oznacza że nie zobaczymy startu z tej platformy przez dłuższy czas bo EIS zajmuje kupę czasu. Tak, FAA odgraża się że zrobi to szybko, ale pewnych czynności nie da się skrócić więc raczej 2025 odpada. To może ciekawie wpłynąć na harmonogram lotu Artemis III.

SpaceX planuje dwie platformy startowe na Cape Canaveral. Jedną na LC-39A a drugą nie do końca wiadomo gdzie. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest LC-37, ale inne opcje to nowa platforma lub dwie na terenie LC-39A. O właśnie – SpaceX chce mieć tak czy siak dwie wieże na LC-39A – jedną do łapania rakiet a drugą startową. Ciekawe dlaczego dwie a nie jedną? Może będzie osobna do łapania Starship – inna niż do SuperHeavy?

No i następna ciekawostka – ten EIS zakłada lądowania (niesprecyzowane – czy to Starship czy SuperHeavy) na barkach. Trudno zrozumieć dlaczego SpaceX wstawił to do EIS, no chyba że jest to poważnie brane pod uwagę (nie mówiąc o tym Elonowi żeby sraczki nie dostał).

SpaceX chce do 42 lotów rocznie odbywać z Florydy. To jakoś dziwnie mało i spodziewam się że ledwo ten EIS będzie gotowy to trzeba będzie znowu go modyfikować na 100 a potem 200 i więcej lotów.

Będę chciał uczestniczyć w jednym z tych spotkań jakie mają być na temat tego EIS i wyrazić moje zaniepokojenie wpływem częstych startów tak dużej rakiety na życie mieszkańców a w szczególności na ich sen i okna.

Marek Cyzio Opublikowane przez: