Dosłownie codziennie

Starty rakiet SpaceX ostatnio zdarzają się tak często że nie nadążam. Wczoraj rano start, dziś start.

Jeszcze nadal wychodzę przed dom jak coś startuje jak widać na zdjęciu powyżej. Ale wybieram się bliżej tylko jak jest jakiś naprawdę nietypowy lot albo to weekend i można połączyć start z czymś przyjemnym (np. plaża czy piwo) albo to nocny start i pogoda jest szczególnie dobra.

SpaceX chce podobno osiągnąć 100 startów w tym roku. Jak na razie są na dobrej drodze do tego. Choć patrząc na harmonogram, to nie ma żadnych zaplanowanych startów aż do 1 lutego! Znając SpaceX to pewnie wcisną Starlink 2-2 w międzyczasie. A może także 2-6? Zobaczymy.

W Boca Chica żadnych znaczących postępów. Jedynie wydaje się że planują złomować SN20 i BN8. No i robią jakieś tam drobne testy SN24/BN7. Wszyscy czekają na dwa duże testy:

  • tzw. WDR czyli pełne odliczanie jak do prawdziwego startu – z tankowaniem itp aż do momentu na chwilkę przed uruchomieniem silników. SpaceX w przypadku F9 odzie zwykle dalej i uruchamia silniki na kilka sekund, ale podobno ze Starship chcą zrobić tylko WDZ całości.
  • Drugi test to test uruchomienia wszystkich 33 silników jednocześnie. Ten akurat ma się odbyć na samym boosterze – wygląda na to że ryzyko jakiegoś RUD jest na tyle duże że nie chcą ryzykować utraty SN24. Inaczej by połączyli WDR z tym testem w jeden.

Podobno także SpaceX planuje budowę trzeciej wieży w Boca Chica a co za tym idzie trzeciej platformy startowej. Co ciekawe elementy tej wieży wydają się być produkowane na Florydzie w KSC. Roberts Road bardzo szybko staje się głównym centrum produkcyjnym infrastruktury dla SpaceX.

Spora cześć tego co tam wyprodukują ma być transportowana drogą morską i obecnie czeka w okolicach przystani w KSC na jakąś barkę która by to do Boca Chica zawiozła. Np. wczoraj do bałaganu który widać na filmie powyżej dołączył stojak do transportu rakiet. Ten akurat SpaceX wyprodukował w CCSFS – w hangarze który ma przy Hangar Rd (hangar M). W tym samym hangarze robią launch mount – ciekawe czy dla platformy na LC-39A czy raczej dla Boca Chica? Niestety nie wolno tam robić zdjęć.

Marek Cyzio Opublikowane przez: