Drobny problem na ISS

Dziś rano jeden z obwodów chłodzenia ISS (obwód B) poinformował o gwałtownym wzroście ciśnienia. Dla bezpieczeństwa przegoniono astronautów do rosyjskiego segmentu i wyłączono obwód B. Jednak w tym momencie nie wiadomo co się stało, choć podejrzewa się albo awarię któregoś z czujników lub któregoś z zaworów albo jednego z komputerów. NASA twierdzi że nie było przecieku w obwodzie B i na pewno nie było przecieku amoniaku do wnętrza ISS.

Edycja – NASA potwierdziła że był to fałszywy alarm, pętla chłodzenia B włączona ponownie, załoga wraca do amerykańskiego segmentu.

Edycja 2 – okazuje się że czujniki najpierw wykryły wzrost ciśnienia w obwodzie wody chłodzącej (co oznaczało by uszkodzenie wymiennika ciepła) a następnie wzrost ciśnienia powietrza w ISS (co oznaczało by że amoniak się przedostaje do wnętrza stacji). Nadal nie wiadomo co było przyczyną pojawienia się tych danych pomiarowych, ale wszystko wskazuje na uszkodzenie jednego z komputerów.

Dla ciekawskich zainteresowanych jakim cudem amoniak może dostać się do wnętrza ISS szybkie wytłumaczenie – ISS ma dwa główne obwody chłodzenia (słońce + komputery + ludzie + reszta elektrycznego złomu w ISS produkuje dużo ciepła i trzeba to ciepło wypompowywać z ISS) – każdy z nich używa amoniaku jako czynnika jak w tradycyjnych klimatyzacjach – jest on sprężany, schładzany w radiatorach a następnie rozprężany. Po rozprężeniu przechodzi on przez wymiennik ciepła chłodząc wodę. I dopiero ta woda używana jest do chłodzenia wnętrza ISS = teoretycznie nie ma szans na przedostanie się amoniaku do ISS bo cały jego obieg jest poza modułami stacji. Niestety praktycznie wąskim gardłem jest wymiennik ciepła – gdyby pękła w nim rurka to amoniak dostanie się do wody chłodzącej ISS, a jako że jest on pod sporym ciśnieniem to układ chłodzący wodą gdzieś puści. Jako że prawie cały ten układ jest w środku ISS, to taka awaria może spowodować przedostanie się amoniaku do ISS.

Poniżej zdjęcie jednego z takich wymienników ciepła – jest ich razem osiem. Teraz już wiecie dlaczego wzrost ciśnienia w układzie amoniaku powoduje nerwowość NASA!

Marek Cyzio Opublikowane przez: