Falcon 9 wielokrotnego użycia

SpaceX opublikowało dziś film z testu silników nowego pierwszego stopnia Falcona 9, który będzie wielokrotnego użycia. Silniki pracowały przez 112 sekund, ciąg pierwszego stopnia na poziomie morza to ponad milion funtów, wraz z maleniem ciśnienia atmosferycznego ciąg rośnie, by w próżni osiągnąć ponad 1.5 miliona funtów.

Pierwszy test Falcona 9 wielokrotnego użycia ma się odbyć już w tym roku – po oddzieleniu się od drugiego stopnia, pierwszy stopień ma dokonać ponownego uruchomienia silników i wyhamowania przed wejściem w atmosferę. Drugie uruchomienie silników ma się odbyć tuż nad wodą symulując lądowanie na platformie. Niestety SpaceX nie planuje wyłowienia pierwszego stopnia po tym eksperymencie.

SpaceX planuje pierwsze lądowania na platformie w 2014 roku. Cały czas się zastanawiam jak będzie wyglądał profil lotu w tym przypadku – najprawdopodobniej trajektoria balistyczna będzie musiała celować w ocean na wschód od platformy tak by w przypadku problemów z ponownym uruchomieniem silnika, rakieta wpadła do wody a nie uderzyła w CCAFS. Znacznie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne byłoby celowanie w Titusville i wyhamowanie, ale na to się pewnie nikt nie zgodzi. Choć może pozwolą SpaceX celować w lagunę?

Marek Cyzio Opublikowane przez: