I co dalej?

Dziś się pojawiły informacje że mityczne silniki BE-4 dotrą do ULA najwcześniej w kwietniu 2022. A to może spowodować że Vulcan poleci dopiero w 2023 roku – integracja silników z rakietą nawet SpaceX zajmuje trochę czasu.

Podobno ULA udało się załatwić z USAF że jeden z satelitów który miał lecieć Vulcanem poleci Atlas V. Jednocześnie firma twierdzi że nie ma już w magazynach żadnych niepotrzebnych RD-180 i wszystkie które im zostały są już przypisane do różnych misji a nowych nie będzie. Opóźnienie Vulcan’a powoduje poważne problemy logistyczne dla ULA.

Dla pocieszenia, Vulcan nie tylko czeka na BE-4. Aerojet Rocketdyne pracuje nad poprawieniem silnika RL-10C-1-1 który ma napędzać ostatni stopień Vulcan’a a który w czasie majowego lotu Atlas V postanowił dostać drgawek. Także silnik do Vulcan’a Heavy nie jest gotowy – to ma być nowa wersja RL-10 z jeszcze większymi dyszami niż obecny C-1-1.

A wracając do BE-4 podobno jest jakiś drobny problem z ich produkcją. Same silniki są już dobrze przetestowane, na stanowiskach testowych BO przetrwały łącznie kilka godzin bezawaryjnej pracy. Problem pewnie zostanie szybko rozwiązany ale opóźnienie już powstało i nic się nie da na to zrobić.

Żal mi ULA. Firma się nieźle wkopała – najpierw okazało się że kupuje silniki od swojej bezpośredniej konkurencji (która przy podpisywaniu kontraktu zapewniała że nigdy nie będzie konkurowała o wojskowe kontrakty) a teraz opóźnienia w dostarczeniu tych silników powodują poważne problemy z cash flow (bo pieniądze na rakietę zostały już dawno wydane a zysków z jej startów nadal nie ma). Jednak BO chyba wyszedł już z kompletnego marazmu – silniki są podobno działające, egzemplarz testowy pierwszego stopnia New Glenn leży w hangarze na LC-11 (były niedomknięte drzwi więc go widziałem na własne oczy), New Shepard lata niezawodnie i powoduje głębokie wkurzenie Bransona.

I znowu mamy wyścig – co pierwsze poleci na orbitę – Starship (problemy z Raptorami), SLS (problemy z RS-25E), Vulcan (problemy z BE-4) czy New Glenn (problemy ze wszystkim). Nie będę robił ankiety bo wiem że gdybym was zapytał o kolejność to było by Starship, SLS, Vulcan i New Glenn i pewnie tak to się skończy.

Marek Cyzio Opublikowane przez: